fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Ukraina zniesie podatek od lokat bankowych

Bloomberg
Bank centralny Ukrainy chce w 2021 roku znieść podatek od dochodów z lokat osób fizycznych. Powód: niskie oprocentowanie oszczędności.

Narodowy Bank Ukrainy (NBU) proponuje zniesienie podatku dochodowego od lokat wprowadzonego w 2014 roku.

„W tym roku wystąpiliśmy z inicjatywą dla rządu zniesienia podatku od dochodów z lokat. W całej historii niepodległości Ukrainy takiego podatku nie było. Wprowadzono go w 2014 roku, kiedy sytuacja z wpływami była po prostu straszna. Dziś już tego nie ma, dlatego uważamy, że ten podatek można znieść ”- wyjaśnił Kiriłł Szewczenko, prezes NBU cytowany przez agencję Unian.

Szef banku centralnego przypomniał, że podatek, jaki od sześciu lat Ukraińcy płacą państwu od swoich oszczędności bankowych, „składa się z dwóch składników".

- To 18 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych i 1,5 proc. podatku wojskowego. Nie mówimy o podatku wojskowym. Póki trwają działania wojenne na terenie naszego kraju, należy go zostawić. Trzeba jednak znieść 18 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych, wychodząc z założenia, że stawki depozytów są i tak już niskie. Dlatego zaproponowaliśmy ministerstwu finansów i rządowi w ustawie budżetowej, by ten podatek nie był brany pod uwagę - dodał Szewczenko.

W 2019 r. depozyty w ukraińskich bankach zwiększyły się o 18,5 proc. w hrywnach, o 28,5 proc. w walutach obcych. W styczniu jeszcze urosły o 1,6 proc. - do 651 mld hrywien w walucie obcej (w przeliczeniu na dolary) - o 2,5 proc., do 17,7 mld dol.

We wrześniu Ukraińcy trzymali w bankach 745,6 mld hrywien (+3,4 proc. do sierpnia), w walutach obcych (w ujęciu dolarowym) - było to 17,6 mld dol. (+3,8 proc.). Według stanu na 22 października 2020 roku na Ukrainie całkowity napływ środków od ludności w hrywnach wyniósł 27 procent.

W listopadzie gotówka w obiegu poza systemem bankowym Ukrainy wzrosła w porównaniu z październikiem o 1,3 proc. - do 493,1 mld hrywien (63,94 mld zł).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA