fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Fed znów obciął stopy. Trzeci raz w tym roku

AFP
Komitet Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej (FOMC) obniżył swoją główną stopę procentową o 25 pb., do przedziału 1,5 proc.-1,75 proc. Było to zgodne z oczekiwaniami inwestorów. To już trzecia obniżka w tym roku.

Komunikat wydany po posiedzeniu FOMC wskazuje, że Fed może na jakiś czas wstrzymać z dalszymi cięciami stóp. Zniknęła z niego deklaracja mówiąca, że bank centralny "będzie działać odpowiednio, by podtrzymać ekspansję gospodarczą".

Czytaj także: Fed też wprowadzi ujemne stopy procentowe?

"Komitet będzie nadal monitorował implikacje nadchodzących informacji związanych z prognozami gospodarczymi, gdy będzie oceniał właściwą ścieżkę dla stopy procentowej" - mówi komunikat ze środowego posiedzenia FOMC. Analitycy odebrali to jako zapowiedź polityki wyczekiwania.W komunikacie tempo wzrostu gospodarczego w USA określono jako "umiarkowane" a rynek pracy jako "silny", ale inwestycje biznesowe i eksport jako "słabe".

Kilka godzin przed posiedzeniem Fedu opublikowano wstępne dane o amerykańskim PKB za trzeci kwartał. Wzrósł on o 1,9 proc., co było nieco lepszym wynikiem od prognoz.

Choć Fed prawdopodobnie wstrzyma się w grudniu z obniżką stóp, to nadal kontynuuje luzowanie polityki pieniężnej. Niedawno uruchomił program skupu długu warty 60 mld dolarów miesięcznie (zarzeka się, że to nie powrót do programu QE) i zwiększył operacje repo. Jego bilans w ciągu miesiąca wzrósł o około 100 mld dolarów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA