fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Jednak zmiana w zarządzie Aliora

Bloomberg
Maciej Surdyk, wiceprezes Alior Banku, którego absolutorium za ubiegły rok nie było pewne, złożył rezygnację.

W poniedziałek Maciej Surdyk, wiceprezes Alior Banku, złożył rezygnację z pełnienia funkcji członka zarządu ze skutkiem natychmiastowym. Bank podał w komunikacie, że w imieniu rady nadzorczej rezygnację przyjął przewodniczący (Tomasz Kulik, członek zarządu PZU, czyli głównego akcjonariusza Aliora) i wyraził podziękowania dla Macieja Surdyka „za jego wkład w budowanie pozycji rynkowej banku”.

Kontrowersje wokół Surdyka pojawiły się w ubiegłą środę, gdy rada nadzorcza opublikowała listę członków zarządu rekomendując walnemu zgromadzeniu udzielenie im absolutorium. Byli na niej byli i obecni szefowie Aliora, ale zabrakło wśród nich Macieja Surdyka (nie było jednak rekomendacji o nie udzieleniu mu absolutorium z wykonania obowiązków w 2018 r.). Pomimo tego ostatecznie walne zgromadzenie w piątek udzieliło mu skwitowania, podobnie jak innym obecnym i byłym członkom zarząd.

Rada nadzorcza nie podawała powodów takiej rekomendacji, sprawy nie komentował też bank. Surdyk od kwietnia 2018 r. sprawował swoje stanowisko odpowiadając za strategię i efektywność sprzedaży do mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Odpowiadał również za departament skarbu i biznesu agro. Z bankiem związany był od 2013 r. Przed powołaniem do zarządu był dyrektorem zarządzającym pionu rozwoju bankowości przedsiębiorstw.

Pojawiały się przypuszczenia, że powodem decyzji rady nadzorczej Aliora i poniedziałkowej rezygnacji Surdyka mogły być ostatnie problemy z portfelem kredytowym w obszarze przedsiębiorstw. Od 2018 r. bank zaczął kredytować Zakłady Mięsne Kania (jego ekspozycja wynosi 233 mln zł), a wiosną okazało się, że firma popadła w spore tarapaty i próbuje zawrzeć układ z wierzycielami. Alior finansował też pogrążony w problemach Ruch.

Warto jednak przypomnieć, że każde duże finansowanie udzielane przez bank zatwierdza komitet kredytowy, któremu przewodniczy najczęściej członek zarządu odpowiedzialny za ryzyko. W Aliorze przez kilka miesięcy takiej osoby nie było po tym, gdy Katarzyna Sułkowska, zajmująca się wcześniej tym obszarem, wiosną 2018 r. objęła stanowisko prezesa. Dopiero w listopadzie 2018 r. powołano na to stanowisko Marek Szcześniak.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA