fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Dobra ocena Idea Banku

spółka
Ukraiński Idea Bank, kontrolowany przez Getin Holding, został najlepiej oceniony w badaniu przeprowadzonym przez lokalny związek banków.

Międzynarodowe Centrum Studiów Politycznych przy wsparciu ekspertów z Niezależnego Stowarzyszenia Banków Ukraińskich przygotowało ocenę kondycji finansowej banków na Ukrainie.

W ratingu zastosowano oceny, które jednocześnie uwzględniają wskaźniki efektywności i wiarygodności banku. W rezultacie przyjętej metodyki banki zostały ocenione pod względem atrakcyjności zarówno dla akcjonariuszy jak i klientów. Badanie oparte zostało na dwóch subindeksach. Zgodnie z końcowym wskaźnikiem, podsumowującym oba subindeksy, Idea Bank Ukraina został sklasyfikowany na pierwszym miejscu – informuje Getin Holding, który jest właścicielem tej instytucji.

Ocena kondycji finansowej charakteryzuje model biznesowy banku jako całości. Jest obliczana jako suma subindeksów wiarygodności i efektywności. Pierwszy subindeks podsumowuje grupę kryteriów, które oceniają stopień, w jakim bank spełnia kluczowe standardy ekonomiczne, odzwierciedlając jego zdolność do przetrwania wewnętrznych i zewnętrznych zagrożeń dla jego działalności. Drugi subindeks odzwierciedla kryteria oceny zdolności banku do generowania zysków i efektywności wykorzystania jego aktywów.

W pierwszej części eksperci ocenili banki, z kapitałem większym niż 50 mld hrywien (jest osiem takich banków), w drugiej ocenili wszystkie banki z aktywami o wartości co najmniej 2 mld hrywien (ta kategoria obejmuje 20 instytucji). Idea Bank Ukraina wszedł do drugiej grupy z aktywami o wartości ponad 2 mld hrywien.

Na koniec III kwartału 2018 r. miał aktywa warte 4,2 mld hrywien (550 mln zł), z czego portfel kredytów byłwart 3,2 mld hrywien (420 mln zł), kapitał własny był wart 76 mln zł. Po trzech kwartałach Idea Bank Ukraina miał 327 mln hrywien zysku netto (43 mln zł), poprawa możliwa była dzięki wzrostowi przychodów operacyjnych (wynikowi odsetkowego i prowizyjnego) oraz utrzymaniu pod kontrolą odpisów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA