fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Archeologia

45 tys. lat temu ludzie żyli w wysokich górach Etiopii i jedli kretoszczury

Laika ac from UK [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)]
W dzisiejszej Etiopii, w czasie ostatniej epoki lodowcowej, nasi przodkowie mieszkali w Górach Bale, używali obsydianowych narzędzi i polowali na gigantyczne gryzonie - wynika z najnowszych badań opisujących najwcześniejsze zdobyte przez archeologów dowody na obecność ludzi w czasach prehistorycznych na dużych wysokościach w schronieniach znajdujących się w skałach - podaje CNN.

W przeszłości wierzono, że ludzie zaczęli osiedlać się w wysokich górach w późniejszym okresie. Najnowsze badania rzucają jednak nowe światło na zwyczaje naszych przodków.

Międzynarodowy zespół badaczy, w skład którego weszli archeolodzy, gleboznawcy, biolodzy i paleoekolodzy znaleźli dowody na stanowisku Fincha Habera, że ludzie mieszkali tam już 45 tys. lat temu, w czasie paleolitu.

Góry Bale osiągają wysokość 4 tys. m n.p.m. Mieszkanie w tak wysokich górach wiąże się z koniecznością radzenia sobie ze zmieniającymi się temperaturami, niską zawartością tlenu w powietrzu i częstymi opadami.

Jednak - jak czytamy - wolne od lodu płaskowyże położone wysoko w górach były bardziej przyjaznym miejscem do życia niż suche doliny w czasie epoki lodowcowej.

Co ciekawe niektórzy mieszkańcy Etiopii lepiej radzą sobie dziś w warunkach, gdy powietrze jest rozrzedzone, co może być wynikiem tego, że ich dalecy przodkowie mieszkali na dużych wysokościach.

- Z powodu niesprzyjających warunków życia dotychczas sądzono, że ludzie pojawili się w rejonie afro-alpejskim znacznie później i tylko na krótkie okresy - mówi Bruno Glaser, współautor artykułu w "Science".

Jednak archeolodzy odnaleźli fragmenty glinianych obiektów, kamienne artefakty, a nawet szklane paciorki, które wskazywały, że ludzie pojawili się w Górach Bale nawet 45 tys. lat temu.

Badania gleby wykazały, że w czasie, gdy ludzie pojawili się na tym terenie dziesiątki tysięcy lat temu, zamieszkiwane przez nich obszary były wolne od lodowców. Jako że lodowce topiły się stopniowo, ludzie mieli tu pod dostatkiem wody.

Uwalniana przez lodowce woda była zresztą źródłem pożywienia dla ludzi - a tym były gigantyczne kretoszczury, na które polowano za pomocą obsydianowych narzędzi i broni.

Po raz drugi teren, na którym prowadzono badania, został zasiedlony 10 tysięcy lat temu.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA