fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Archeologia

Posągi na Wyspie Wielkanocnej. Tajemnica ukryta w ich położeniu

Ian Sewell/CC-BY-2.5
Znajdujące się na Wyspie Wielkanocnej ogromne kamienne posągi od dawna przyciągają odkrywców, naukowców i turystów. Eksperci twierdzą, że rozwiązali jedną z największych tajemnic: dlaczego posągi znajdują się w tych miejscach.

Naukowcy przeanalizowali położenie monolitycznych posągów Maoi i nałożyli na to mapę naturalnych zasobów wyspy. Stwierdzili, że wielotonowe posągi znajdują się zazwyczaj w pobliżu źródeł słodkiej wody.

Zdaniem badaczy potwierdza to teorię mówiącą o tym, że posągi mają związek z obfitością i jakością zasobów na wyspie.

- Posagi były zintegrowane z życiem społecznym mieszkańców wyspy - twierdzi prof. Carl Lipo z Uniwersytetu Binghamton w Nowym Jorku, współautor badań.

Na wyspie znajduje się ponad 300 posągów, a każdy z nich mógł być stworzony przez odrębną społeczność. Uważa się, że pierwszy powstał w XIII wieku, a wiele z nich postawiono w pobliżu wybrzeża.

Zdaniem naukowców posągi prezentują przodków i były związane z obrzędami rytualnymi. Tworzyły centralny punkt lokalnych społeczności, jednak ich konkretna lokalizacja do tej pory była tajemnicą.

Zespół badaczy skupił się na wschodniej części wyspy, gdzie dokładnie naniesiono na mapę różne zasoby. Naukowcy przyjrzeli się rozmieszczeniu 93 posągów zbudowanych zanim w XVIII wieku pojawili się tu europejscy żeglarze.

Prof. Lipo powiedział, że analiza map potwierdziła się w spostrzeżeniach terenowych. Gigantyczne posągi znajdowały się w miejscach, gdzie były ogromne zasoby słodkiej wody.

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA