fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Analizy

Dąbrowska: Ziobryści budują partyjne poziomki

W PiS krążą teraz plotki, że polityczny wyrok na ministra Ziobrę już zapadł
Fotorzepa/ Piotr Guzik
Frakcyjna walka w obozie Zjednoczonej Prawicy wylewa się z gabinetów na zewnątrz: na sejmowe korytarze i do mediów. Kiedy dotrze do prezesa PiS?

Układem władzy coraz trudniej sterować. Zmiana na stanowisku premiera miała sprawić, że „nasza kochana Beata" przestanie promować partię rządzącą zgraną frazą „przez osiem lat Polki i Polacy", a za to „mój syn, Mateusz", jak nazywany jest premier pokątnie przez kolegów, da nowy impuls i zapewni, że decyzje polityczne będą w locie zmieniać się w gospodarcze ciało. Tak jednak się nie stało.

Premier już po pierwszych 100 dniach czuje się zmęczony, najbardziej chyba aktywnością własnych ministrów. Dlatego zarządził wewnętrzne postępowanie, które doprowadziło do ustalenia winnych wpadki z ustawą o IPN, którą Mateusz Morawiecki przeżywa najbardziej ze wszystkich. Antysemitą się nie czuje, w domu rodzinnym pomaganie Żydom stawiano na piedestale i czuje się bardzo skrzywdzony przyklejaniem mu takiej etykietki.

Z właściwym sobie wdziękiem nazwiska winnych tego stanu rzeczy ujawnili (w tygodniku „wSieci") redaktorzy Mazurek i Zalewski, opisując, jak „do pewnej bardzo dużej redakcji" zgłosili się jakiś czas temu ludzie kojarzeni z Patrykiem Jakim i zaproponowali deal: my wam pokażemy, jakie są reakcje Izraela na reprywatyzację, a wy napiszecie to tak, jak my chcemy. A jak? Tak, że premier Morawiecki „chodzi na pasku Izraela".

Ta relacja to tylko odprysk śledztwa zarządzonego przez premiera, po którym na liście spiskowców znalazł się nie tylko wiceminister sprawiedliwości, ale i sam minister Ziobro. Sam? Nie, sęk w tym, że nie sam... Tropy prowadzą do innych ministerstw, pełnych ambitnych trzydziestokilkulatków. Np. do MSZ, w którym też ziobryści mają kolegów. W PRL takie partyjne porozumienia nazywano „poziomkami".

W PiS krążą teraz plotki, że polityczny wyrok na ministra Ziobrę już zapadł. Będzie surowy, bo to przecież recydywa.

A to nie koniec kłopotów premiera. „Nasza kochana Beata" zostawiła po sobie brzydko pachnący woreczek z nagrodami dla siebie i ministrów i zniknęła z mediów. Podobno jeździ po kraju, tym razem z nieco mniejszą kolumną.

Szef rządu ma w dodatku rzeczniczkę, która niczego wytłumaczyć nie potrafi. Nawet tego, ile wynosiła jej własna nagroda, zanim wykorzystała komputerową opcję „odeślij". W roli egzekutora ponownie wystąpił redaktor Mazurek, tym razem w RMF FM.

To wszystko jednak nie jest problemem głównym. Pomijając ewidentny fakt, że premier za mało śpi, nie udało się usprawnić sposobu rządzenia. Wpadka z projektem ustawy, który nakładał na prezes TK Julię Przyłębską obowiązek zwołania pierwszego posiedzenia KRS i który znienacka w poniedziałek wycofano, pokazuje, że z opanowaniem partii rządzącej jest tak samo, jak było albo gorzej. Wyraźnie brakuje partyjnych wydziałów (np. kultury czy gospodarki), które w PRL zapewniały łączność polityczną i egzekwowanie decyzji między Biurem Politycznym a ministerstwami. Resorty robią więc co chcą, np. ogłaszają ustawę pozwalającą deweloperom na budowanie wszędzie i ominięcie planów zagospodarowania przestrzennego. Za Gierka – nie do pomyślenia.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA