fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

Tytuł doktora nauk prawnych pomoże w prowadzeniu kancelarii - interpretacja podatkowa

Adobe Stock
Adwokat może rozliczyć w podatkowych kosztach wydatki na podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

Doktorat przyda się w działalności prawnika. Ułatwi zdobywanie klientów, dzięki czemu wzrosną przychody kancelarii. Wydatki na uzyskanie tytułu naukowego mogą więc być podatkowym kosztem. Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Czytaj też:

Wystąpił o nią adwokat, który prowadzi kancelarię i rozlicza się z fiskusem stawką liniową. Specjalizuje się w prawie farmaceutycznym i medycznym. Ma klientów głównie w tej branży.

Chce uzyskać tytuł doktora nauk prawnych. Rozprawę doktorską przygotowuje z wolnej stopy, tzn. bez studiów doktoranckich. Dotyczyć będzie właśnie prawa farmaceutycznego, z elementami filozofii prawa.

Adwokat podpisał umowę z uniwersytetem, w której zobowiązał się do pokrycia wydatków związanych z przewodem doktorskim. Między innymi wynagrodzeń promotora, recenzentów oraz autorów opinii. Opłacił także ryczałt obejmujący koszty podróży i noclegów promotora oraz recenzentów, a także obsługę administracyjną i zużycie materiałów. Umowa z uczelnią przewiduje też możliwość dalszych dopłat.

Czy wydatki mogą być kosztem uzyskania przychodów prowadzonej przez adwokata działalności gospodarczej? On twierdzi, że tak.

Argumentuje, że w jego zawodzie, przy rosnącej konkurencji, niezbędne jest rozwijanie specjalizacji i uzyskiwanie dodatkowych kompetencji. Pozwala to na spełnianie wysokich wymagań klientów i świadczenie im usług o wyższym standardzie i jakości. Dzięki temu prawnik wyróżnia się na rynku.

Jednocześnie podnoszenie kwalifikacji czyni zadość obowiązkowi doskonalenia zawodowego, który jest nałożony na wszystkich adwokatów. Jego niedopełnienie jest karane dyscyplinarnie.

Prawnik podkreśla, że uzyskanie tytułu doktora zwiększy jego atrakcyjność zawodową. Pomoże to utrzymać klientów oraz zdobyć nowych. Tym bardziej że rozprawa doktorska jest związana z prawem farmaceutycznym, czyli przepisami regulującymi ten sektor gospodarki, w którym działają jego klienci.

Co na to skarbówka? Przypomniała, że wydatki na kształcenie można rozliczyć w podatkowych kosztach firmy, jeśli pozwolą przedsiębiorcy nabyć umiejętności i wiedzę niezbędną w prowadzeniu działalności gospodarczej. I zgodziła się, że ten warunek jest spełniony w opisanej sprawie.

Nic więc nie przeszkadza w zaliczeniu wydatków związanych z uzyskaniem stopnia naukowego doktora nauk prawnych do podatkowych kosztów. Choć trudno je przypisać do konkretnych przychodów, niewątpliwie są przydatne w prawidłowym wykonywaniu działalności gospodarczej.

Numer interpretacji: 0114-KDIP3-1.4011.372.2019.1.MT

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA