fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Adwokaci

Adwokat Anna D. skazana na więzienie za przekupstwo - wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu

Adobe Stock
Adwokat Anna D. z Wrocławia została prawomocnie skazana na dwa lata więzienia bez zawieszenia za złożenie obietnicy wręczenia 200 tys. zł łapówki. Ma też pięcioletni zakaz wykonywania zawodu adwokata.

Jak poinformowała Prokuratura Krajowa  Sąd Okręgowy podzielił argumentację prokuratora i uznał, że oskarżona dopuściła się przestępstwa z art. 229 par. 3 kodeksu karnego (łapownictwo), a nie jak przyjął Sąd I instancji usiłowania tego czynu.

Oprócz kary pozbawienia wolności bez zawieszenia  i zakazu wykonywania zawodu adwokata Sąd utrzymał orzeczoną przez Sąd I instancji grzywnę w wysokości  17 tys. 500 zł.

Anna D. była oskarżona o to, że w 2016 roku dwukrotnie złożyła obietnicę wręczenia asystentce prokuratorskiej z Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu korzyści majątkowej w postaci 200 tys. zł  lub pokrycia kosztów zakupu lokalu mieszkalnego. W  zamian chciała uzyskać informacje dotyczące śledztwa w sprawie Romualda Ś. uznawanego niegdyś za jednego z najbogatszych Polaków. 

Jak informuje "Gazeta Wrocławska" obie panie spotkały się w listopadzie 2016 roku (asystentka była koleżanką ze studiów Anny D. Wtedy też miała paść oferta łapówki za informację o tym, kiedy Romuald Ś. zostanie zatrzymany.

Gazeta przypomina, że Ś. został zatrzymany na początku grudnia 2016 roku. Jest oskarżony  o kierowanie grupą przestępczą i   oszustwa na kwotę prawie 80 mln zł. Rzecz dotyczy działalności stworzonej przez niego medycznej spółki  Polskie Centrum Zdrowia (PCZ).

Śledztwo i proces w  sprawie Anny D. były ściśle tajne.

W październiku 2018 r. Sąd Rejonowy w Lesznie skazał  adwokatkę na  rok pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem  na okres próby 1 roku. W jego ocenie Anna D. była winna usiłowania złożenia propozycji korupcyjnej, ale jej nie złożyła. Sąd orzekł też grzywnę i  zakaz wykonywania zawodu adwokata przez rok. Ten właśnie wyrok został skutecznie zaskarżony przez prokuratora.

Wyrok Sądu Okręgowego jest prawomocny. Obrona Anny D. może jeszcze złożyć kasację i prosić o wstrzymanie wykonania wyroku do czasu jej rozpatrzenia przez Sąd Najwyższy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA