fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

11 listopada

Wędrująca niepodległość

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Marsze, parady, biegi, a nawet... nordic walking – pomysłów na aktywne uczczenie Święta Niepodległości jest wiele.

Najwięcej imprez odbywać się będzie – jak co roku – w Warszawie, dlatego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce wprowadzić 11 listopada czasowy zakaz noszenia broni w stolicy. „Ze względu na rangę tych wydarzeń oraz przewidywaną wielotysięczną liczbę uczestników, istnieje konieczność wprowadzenia szczególnych rozwiązań, które w sposób czasowy zwiększą poziom bezpieczeństwa i porządku publicznego" – tłumaczy resort.

Do wczorajszego popołudnia do stołecznego Ratusza wpłynęły trzy zawiadomienia o planowanych przemarszach. Największy z nich, Marsz Niepodległości, ruszy z ronda Dmowskiego, przejdzie Alejami Jerozolimskimi, a jego trasa zakończy się na błoniach przy Stadionie Narodowym.

Można spodziewać się tu dużej liczby uczestników, ponieważ – w przeciwieństwie do zeszłego roku – środowiska nacjonalistyczne nie przygotowują mniejszych marszy w innych miastach. Organizują natomiast przejazdy autokarowe do Warszawy. Zapisać się można m.in. na wyjazd z Łukowa, Zawiercia czy Tarnowa.

Wyjątkiem jest Wrocław. Tam na godz. 19 zaplanowano Marsz Polski Niepodległej. Godzina rozpoczęcia została przesunięta, aby – jak twierdzą organizatorzy – w marszu mogli wziąć udział również uczestnicy Wrocławskiego Biegu Niepodległości.

Wcześniej, o godz. 10.30 rozpocznie się tu "Radosna Parada Niepodległości 2019". Podczas pochodu zostanie utworzona żywa flaga. Uczestnicy będą również śpiewali patriotyczne piosenki. Parada będzie również jednym z głównych akcentów obchodów Dnia Niepodległości w Gdyni. Przejdzie trasą od Dworca Gdynia Główna aż pod Pomnik Polski Morskiej na skwerze Kościuszki, gdzie odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem władz miasta, dowództwa Marynarki Wojennej, delegacji organizacji społecznych.

Paradę zorganizuje także sąsiedni Gdańsk. Rozpocznie ją wystąpienie Marszałka Józefa Piłsudskiego, który przemówi do przybyłych z okna cukierni Pellowski. W tym roku Gdańsk zorganizował także „Wieczór Niepodległości” – możliwość spędzenia wieczorów 10 i 11 listopada w gronie znajomych, w kilkudziesięciu gdańskich lokalach oznaczonych barwami biało- czerwonymi, serwujących „dania narodowe w specjalnych cenach.”

Z kolei w Chrzanowie odbył się już Marszu Niepodległości... Nordic Walking. Uczestnicy zawodów pokonali trasę o długości ok. 5 km wzdłuż Doliny Luszówki i Chechła, pomiędzy Szkołą Podstawową Nr 10 w Chrzanowie a zalewem „Chechło” w Trzebini.

Władze miast organizują również biegi niepodległości, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W warszawskim Biegu Niepodległości może wziąć udział nawet 22 tys. osób – to rekordowa liczba.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA