Jak zmieniał się polski PKB przez ponad 100 lat

Historia polskiej gospodarki w ostatnich 100 latach była bardzo burzliwa, a pełnych danych ukazujących skalę wstrząsów (takich jak II wojna światowa) nie ma. Ale te dane, które są dostępne, i tak mogą dużo powiedzieć.

Publikacja: 25.01.2018 20:38

Jak zmieniał się polski PKB przez ponad 100 lat

Foto: 123RF

Brytyjski ekonomista Angus Maddison prowadzi badania dotyczące PKB poszczególnych krajów w okresach sięgających w niektórych przypadkach aż do starożytności. Wynika z nich, że II RP była w 1920 r. dziesiątą pod względem wielkości gospodarką świata i zajmowała pozycję pomiędzy Japonią a Holenderskimi Indiami Wschodnimi. W kryzysowym 1930 r. Polska znajdowała się na 12. miejscu pomiędzy Hiszpanią a Kanadą. Ciekawy obraz kreślą też dane mówiące o polskim PKB na głowę. Widać w nich, że wielki kryzys z przełomu lat 20. i 30. zahamował nasz rozwój – PKB na głowę spadł do poziomu niższego niż przed I wojną światową. Po kryzysie szybko jednak rósł, aż wybuchła II wojna światowa. W okresie PRL zahamowanie rozwoju nastąpiło w końcówce lat 70., a na przełomie lat 80. i 90. PKB na głowę spadał. Poziom z 1978 r. osiągnął dopiero w 1997 r. Przez ostatnie 20 lat szybko jednak rósł.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
100 Lat Polskiej Gospodarki
Grzegorz W. Kołodko: Największym wyzwaniem jest demografia
100 Lat Polskiej Gospodarki
Jan Grzegorz Prądzyński: Wielkim wyzwaniem będą samochody autonomiczne
100 Lat Polskiej Gospodarki
Dąbrowski: Otworzyć się na potrzeby nowego pokolenia
100 Lat Polskiej Gospodarki
Gróbarczyk: 5 minut, które trzeba wykorzystać
100 Lat Polskiej Gospodarki
Dziubiński: Mamy wielki potencjał
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku