Węgrzy mistrzami Europy diabetyków w futsalu. Polacy drudzy

Reprezentacja Węgier pokonała reprezentację Polski i zwyciężyła w mistrzostwach Europy diabetyków w futsalu DiaEuro 2023, które odbywały się w podwarszawskim Pruszkowie. O zwycięstwie zdecydowały rzuty karne.

Publikacja: 12.06.2023 16:43

Dagmara Staniszewska, prezes Fundacji Dla Dzieci z Cukrzycą, wręcza puchar Węgrom, mistrzom Europy d

Dagmara Staniszewska, prezes Fundacji Dla Dzieci z Cukrzycą, wręcza puchar Węgrom, mistrzom Europy diabetyków w futsalu

Foto: mat.pras.

W niedzielę w Pruszkowie zakończyła się największa impreza piłkarska dla diabetyków: 11. edycja mistrzostw Europy diabetyków w futsalu DiaEuro 2023 i piąta edycja Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej dla Diabetyków Insulin on Board Cup.

Węgrzy mistrzami, Polacy wicemistrzami

W mistrzostwach Europy diabetyków w futsalu DiaEuro 2023 o tytuł mistrza walczyło dziewięć drużyn: z Bułgarii, Chorwacji, Węgier, Irlandii, Macedonii, Polski, Portugalii, Słowacji i Węgier. W finale zagrały reprezentacje Polski i Węgier. O tytule zdecydowały rzuty karne. Polska strzeliła jeden, Węgry trzy i zdobyły puchar. Trzecie miejsce zajęli Chorwaci, którzy wygrali z drużyną Wielkiej Brytanii 7:2.

Polacy ze srebrnymi medalami na DiaEuro 2023

Polacy ze srebrnymi medalami na DiaEuro 2023

Foto: mat.pras.

- To był piękny mecz, wspaniałe emocje – mówił po finale Łukasz Moneta, piłkarz Ruchu Chorzów i ambasador Fundacji. Węgrom pogratulowała osobiście ambasador Węgier w Polsce Orsolya Zsuzsanna, która uczestniczyła w ceremonii rozdania nagród.

Paweł Staniszewski z Fundacji Dla Dzieci z Cukrzycą, pomysłodawca imprezy, cieszy się, że dopisali kibice. W hali było ponad 500 osób, a transmisję online na YouTube na kanale Fundacji w sumie oglądało ponad 6 tys. osób.

Na trawie młodzi cukrzycy walczyli w czterech kategoriach

Razem z DiaEuro był rozgrywany Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej dla Diabetyków Insulin on Board Cup. Młodzi zawodnicy walczyli na trawie w czterech kategoriach wiekowych. Wygrali:
- Waleczni w kategorii 2013 i młodsi
- Pogromcy Cukrów Zieloni w kategorii 2012-2011
- Reprezentacja Chorwacji w kategorii 2010-2008
- MojaCukrzyca.pl Sugar Team - w kategorii 2007 i open

Pogromcy Cukrów Zieloni, zwycięzcy IOBB023 w kategorii 2012-2011

Pogromcy Cukrów Zieloni, zwycięzcy IOBB023 w kategorii 2012-2011

Foto: mat.pras.

Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej dla Młodych Diabetyków Insulin On Board 2023 organizowany jest od 2019 r. Tegoroczna edycja była piątą. Początkowo był turniejem na trawie dla dzieci chorych na cukrzycę. Z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, wzrasta też liczba jego uczestników. – Cieszę się, że w tym roku już w najstarszych kategoriach grali z nami zawodnicy, którzy uczestniczyli w pierwszej edycji. Wszyscy do nas wracają, i to już pięć lat – mówi Paweł Staniszewski.

Piłka łączy diabetyków z całej Europy

Oba turnieje zorganizowała Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą, która od 30 lat pomaga rodzinom co dzień zmagającym się z cukrzycą typu 1. W sobotę podczas turnieju odbył się z tej okazji urodzinowy piknik integracyjny.

– Chcemy pokazać, że sport pozwala osobom chorym na cukrzycę żyć dłużej i bez powikłań. Piłka nożna jest do tego najlepsza, bo jest najbardziej popularna. Pozwala polskim diabetykom połączyć się z Europą, a nasz tegoroczny turniej jest tego najlepszym przykładem – podkreśla Paweł Staniszewski.

Wszystkich zawodników DiaEuro i IOB łączy jedno: cukrzyca typu 1. Nacho Fernandez z Realu Madryt, Jesper Karlström z Lecha Poznań, Marcin Bułka z Nicei czy Patryk Peda ze SPAL to znani piłkarze, którzy na co dzień zmagają się z tą chorobą. Gdy cukier spada, muszą coś zjeść słodkiego, np. glukozę. Na turnieju w Pruszkowie przez trzy dni zawodnicy zjedli 5 tys. kostek szybko rozpuszczającej się glukozy. Gdy cukier jest zbyt wysoki, trzeba podać insulinę.

Informacje o tym, jaki poziom cukru mają zawodnicy na boisku, były gromadzone w jednej aplikacji i wyświetlane na jednym ekranie, dzięki wykorzystaniu systemu do monitoringu glikemii w czasie rzeczywistym.

– To był świetnie zorganizowany turniej, pełen pozytywnych emocji i dodatkowych atrakcji. Fajnie móc rywalizować z osobami, które zmagają się z tymi samymi problemami – kwituje Marko Marković, kapitan drużyny Chorwacji.

Kapitanowie reprezentacji Węgier i Polski przed finałowym meczem oraz sędziowie Paweł Gwiazda i Pawe

Kapitanowie reprezentacji Węgier i Polski przed finałowym meczem oraz sędziowie Paweł Gwiazda i Paweł Tokarewicz

Foto: mat.pras.

Honorowy patronat nad turniejem objęli: minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk, prezydent Pruszkowa Paweł Makuch, Cezary Kulesza, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, International Diabetes Federation oraz Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.

Zestawienie wyników

Mistrzostwa Europy diabetyków w futsalu DiaEuro2023: 1. Węgry 2. Polacy 3. Chorwacja

Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej dla Diabetyków „Insulin on Board 2023”:
Kategoria 2013 i młodsi 1. Waleczni 2. Pogromcy Cukrów
Kategoria 2011-2012 1. Pogromcy Cukrów Zieloni 2. Pogromcy Cukrów Czarni 3. Waleczni
Kategoria 2010-2008 1. Chorwacja 2. Pogromcy Cukrów Czarni 3. Debeściaki Lublin
Kategoria 2007 i open 1. MOJACUKRZYCA.PL Sugar Team 2. Waleczni 3. Reprezentacja

W niedzielę w Pruszkowie zakończyła się największa impreza piłkarska dla diabetyków: 11. edycja mistrzostw Europy diabetyków w futsalu DiaEuro 2023 i piąta edycja Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej dla Diabetyków Insulin on Board Cup.

Węgrzy mistrzami, Polacy wicemistrzami

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Materiał Promocyjny
Pacjenci apelują: wprowadźmy badania przesiewowe w kierunku hipercholesterolemii rodzinnej. Wcześnie zdiagnozowani chorzy mogą uniknąć przedwczesnej śmierci
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Zdrowy styl życia
Badania: nawet małe dawki aspartamu prowadzą do zaburzeń pamięci
Zdrowy styl życia
#fatshamingworks nie pomaga schudnąć, raczej pogłębia chorobę otyłościową
Materiał Promocyjny
Odczuwasz stres? Wybierz się na spacer z… Krystyną Czubówną
Zdrowy styl życia
Naukowcy: Dodatkowe 76 minut poza domem może uratować wzrok dziecka
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości