Węgrzy mistrzami Europy diabetyków w futsalu. Polacy drudzy

Reprezentacja Węgier pokonała reprezentację Polski i zwyciężyła w mistrzostwach Europy diabetyków w futsalu DiaEuro 2023, które odbywały się w podwarszawskim Pruszkowie. O zwycięstwie zdecydowały rzuty karne.

Publikacja: 12.06.2023 16:43

Dagmara Staniszewska, prezes Fundacji Dla Dzieci z Cukrzycą, wręcza puchar Węgrom, mistrzom Europy d

Dagmara Staniszewska, prezes Fundacji Dla Dzieci z Cukrzycą, wręcza puchar Węgrom, mistrzom Europy diabetyków w futsalu

Foto: mat.pras.

W niedzielę w Pruszkowie zakończyła się największa impreza piłkarska dla diabetyków: 11. edycja mistrzostw Europy diabetyków w futsalu DiaEuro 2023 i piąta edycja Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej dla Diabetyków Insulin on Board Cup.

Węgrzy mistrzami, Polacy wicemistrzami

W mistrzostwach Europy diabetyków w futsalu DiaEuro 2023 o tytuł mistrza walczyło dziewięć drużyn: z Bułgarii, Chorwacji, Węgier, Irlandii, Macedonii, Polski, Portugalii, Słowacji i Węgier. W finale zagrały reprezentacje Polski i Węgier. O tytule zdecydowały rzuty karne. Polska strzeliła jeden, Węgry trzy i zdobyły puchar. Trzecie miejsce zajęli Chorwaci, którzy wygrali z drużyną Wielkiej Brytanii 7:2.

Polacy ze srebrnymi medalami na DiaEuro 2023

Polacy ze srebrnymi medalami na DiaEuro 2023

Foto: mat.pras.

- To był piękny mecz, wspaniałe emocje – mówił po finale Łukasz Moneta, piłkarz Ruchu Chorzów i ambasador Fundacji. Węgrom pogratulowała osobiście ambasador Węgier w Polsce Orsolya Zsuzsanna, która uczestniczyła w ceremonii rozdania nagród.

Paweł Staniszewski z Fundacji Dla Dzieci z Cukrzycą, pomysłodawca imprezy, cieszy się, że dopisali kibice. W hali było ponad 500 osób, a transmisję online na YouTube na kanale Fundacji w sumie oglądało ponad 6 tys. osób.

Na trawie młodzi cukrzycy walczyli w czterech kategoriach

Razem z DiaEuro był rozgrywany Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej dla Diabetyków Insulin on Board Cup. Młodzi zawodnicy walczyli na trawie w czterech kategoriach wiekowych. Wygrali:
- Waleczni w kategorii 2013 i młodsi
- Pogromcy Cukrów Zieloni w kategorii 2012-2011
- Reprezentacja Chorwacji w kategorii 2010-2008
- MojaCukrzyca.pl Sugar Team - w kategorii 2007 i open

Pogromcy Cukrów Zieloni, zwycięzcy IOBB023 w kategorii 2012-2011

Pogromcy Cukrów Zieloni, zwycięzcy IOBB023 w kategorii 2012-2011

Foto: mat.pras.

Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej dla Młodych Diabetyków Insulin On Board 2023 organizowany jest od 2019 r. Tegoroczna edycja była piątą. Początkowo był turniejem na trawie dla dzieci chorych na cukrzycę. Z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, wzrasta też liczba jego uczestników. – Cieszę się, że w tym roku już w najstarszych kategoriach grali z nami zawodnicy, którzy uczestniczyli w pierwszej edycji. Wszyscy do nas wracają, i to już pięć lat – mówi Paweł Staniszewski.

Piłka łączy diabetyków z całej Europy

Oba turnieje zorganizowała Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą, która od 30 lat pomaga rodzinom co dzień zmagającym się z cukrzycą typu 1. W sobotę podczas turnieju odbył się z tej okazji urodzinowy piknik integracyjny.

– Chcemy pokazać, że sport pozwala osobom chorym na cukrzycę żyć dłużej i bez powikłań. Piłka nożna jest do tego najlepsza, bo jest najbardziej popularna. Pozwala polskim diabetykom połączyć się z Europą, a nasz tegoroczny turniej jest tego najlepszym przykładem – podkreśla Paweł Staniszewski.

Wszystkich zawodników DiaEuro i IOB łączy jedno: cukrzyca typu 1. Nacho Fernandez z Realu Madryt, Jesper Karlström z Lecha Poznań, Marcin Bułka z Nicei czy Patryk Peda ze SPAL to znani piłkarze, którzy na co dzień zmagają się z tą chorobą. Gdy cukier spada, muszą coś zjeść słodkiego, np. glukozę. Na turnieju w Pruszkowie przez trzy dni zawodnicy zjedli 5 tys. kostek szybko rozpuszczającej się glukozy. Gdy cukier jest zbyt wysoki, trzeba podać insulinę.

Informacje o tym, jaki poziom cukru mają zawodnicy na boisku, były gromadzone w jednej aplikacji i wyświetlane na jednym ekranie, dzięki wykorzystaniu systemu do monitoringu glikemii w czasie rzeczywistym.

– To był świetnie zorganizowany turniej, pełen pozytywnych emocji i dodatkowych atrakcji. Fajnie móc rywalizować z osobami, które zmagają się z tymi samymi problemami – kwituje Marko Marković, kapitan drużyny Chorwacji.

Kapitanowie reprezentacji Węgier i Polski przed finałowym meczem oraz sędziowie Paweł Gwiazda i Pawe

Kapitanowie reprezentacji Węgier i Polski przed finałowym meczem oraz sędziowie Paweł Gwiazda i Paweł Tokarewicz

Foto: mat.pras.

Honorowy patronat nad turniejem objęli: minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk, prezydent Pruszkowa Paweł Makuch, Cezary Kulesza, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, International Diabetes Federation oraz Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.

Zestawienie wyników

Mistrzostwa Europy diabetyków w futsalu DiaEuro2023: 1. Węgry 2. Polacy 3. Chorwacja

Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej dla Diabetyków „Insulin on Board 2023”:
Kategoria 2013 i młodsi 1. Waleczni 2. Pogromcy Cukrów
Kategoria 2011-2012 1. Pogromcy Cukrów Zieloni 2. Pogromcy Cukrów Czarni 3. Waleczni
Kategoria 2010-2008 1. Chorwacja 2. Pogromcy Cukrów Czarni 3. Debeściaki Lublin
Kategoria 2007 i open 1. MOJACUKRZYCA.PL Sugar Team 2. Waleczni 3. Reprezentacja

W niedzielę w Pruszkowie zakończyła się największa impreza piłkarska dla diabetyków: 11. edycja mistrzostw Europy diabetyków w futsalu DiaEuro 2023 i piąta edycja Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej dla Diabetyków Insulin on Board Cup.

Węgrzy mistrzami, Polacy wicemistrzami

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Jak rzucić palenie? 11 sposobów na pokonanie papierosów
Zdrowy styl życia
WHO alarmuje: Nowa "epidemia". Liczba jej ofiar wzrosła cztery razy od 1990 r.
Zdrowy styl życia
Tyle samo ćwiczeń, dwa razy więcej korzyści
Materiał partnera
Aktywność fizyczna doskonałym antidotum na stres
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Materiał Promocyjny
Potencjał samoleczenia? Nawet 40 mld euro dla systemu
Materiał Promocyjny
Pacjenci apelują: wprowadźmy badania przesiewowe w kierunku hipercholesterolemii rodzinnej. Wcześnie zdiagnozowani chorzy mogą uniknąć przedwczesnej śmierci