Arbuz a ochrona przed nowotworem
Arbuz zawiera przeciwutleniacze - likopen, beta-karoten, luteinę, zeaksantynę i kryptoksantynę. Przeciwutleniacze to związki chemiczne, które chronią organizm przed rozwojem chorób nowotworowych oraz opóźniają proces starzenia się organizmu. Likopen, jeden z przeciwutleniaczy zawartych w arbuzie, jest jednocześnie pigmentem, który nadaje arbuzowi charakterystyczny, czerwony kolor.
Arbuz a choroby serca
Arbuz zawiera cytrulinę, która przyczynia się do zmniejszenia złogów tłuszczu w naczyniach krwionośnych, hamuje rozwój miażdżycy oraz zmniejsza sztywność tętnic u kobiet po menopauzie. Codzienne spożywanie kawałka arbuza powstrzymuje też gromadzenie się złego cholesterolu w organizmie. Z kolei występujący w arbuzie potas pomaga kontrolować ciśnienie krwi, dzięki wydalaniu nadmiaru sodu z organizmu.
Arbuz a bóle mięśni
Cytrulina wspomaga też wydalanie amoniaku z organizmu - amoniak gromadzi się przede wszystkim w przypadku wysokobiałkowej diety, którą często stosują osoby uprawiające sport. Zmniejsza to bóle mięśni.
Arbuz a grypa, przeziębienie i astma
100 gram arbuza zawiera 13 proc. dziennego zapotrzebowania na witaminę C, która wzmacnia odporność naszego organizmu, zwłaszcza w sezonie przeziębieniowo-grypowym. W reakcji organizmu na przeziębienie i grypę pomaga też likopen. Ten ostatni łagodzi też objawy astmy u dzieci i pomaga osobom cierpiącym na astmę - w tym dorosłym - w prawidłowym oddychaniu.
W pandemii Polacy chętniej jedli słodycze, spali i palili papierosy
Naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zbadali wybrane elementy sposobu żywienia i stylu życia dorosłej populacji polskiej przed i w trakcie pandemii COVID-19. Wzrosło spożycie tłuszczów ogółem, przybyło osób palących, ale nie zauważono wzrostu spożycia alkoholu.