Ranking szpitali już w poniedziałek

W poniedziałek podczas uroczystej gali, a we wtorek w dodatku dołączonym do papierowego wydania „Rzeczpospolitej” zaprezentujemy zwycięzców 16. edycji Rankingu Szpitali Rzeczpospolitej. Wskaże on poszczególnym jednostkom, jak wypadają na tle innych placówek i co powinny poprawić.

Publikacja: 12.12.2019 20:50

Ranking szpitali już w poniedziałek

Foto: Adobe Stock

Na prośbę „Rzeczpospolitej” Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia oceniło poziom usług medycznych w poszczególnych placówkach służby zdrowia. – Ranking to klasyfikacja według określonych kryteriów, pokazująca listę jednostek oraz zdobyte przez nią miejsce po dokonaniu oceny w oparciu o wyznaczone kryteria. Wykonujemy go po to, by dowiedzieć się, na jakiej pozycji jest konkretna jednostka i jak daleko jej do zakładanego w kryteriach wzorca – mówi Michał Bedlicki, zastępca dyrektora Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Jak dodaje, ranking dostarcza również informacji o tym, co powinno ulec poprawie.

Ranking „Złota setka", obejmuje 100 wielospecjalistycznych szpitali zabiegowych. Opublikujemy też ranking szpitali monospecjalistycznych, obejmujący dziesięć szpitali zabiegowych, oraz ranking dziesięciu najlepszych szpitali niezabiegowych. Przedstawimy także ranking z podziałem na województwa.

W rankingu kryteria zostały podzielone na trzy grupy. Pierwsza, za którą można uzyskać 360 punktów, dotyczy zarządzania. To takie obszary funkcjonowania szpitala jak: budynki, zarządzanie majątkiem, zasilanie w media i instalacje, systemy informatyczne, zarządzanie, finanse.

Druga grupa to jakość opieki, za którą szpitale uzyskują maksymalnie 230 punktów, czyli jakość usług, certyfikaty, komfort pobytu pacjenta, analiza zdarzeń i skarg.

W skład trzeciej grupy – opieka medyczna – wchodzą blok operacyjny, system sterylizacji, diagnostyka, polityka lekowa, personel i jego kwalifikacje. Łącznie można za nią uzyskać 410 punktów.

W sumie szpital może otrzymać w rankingu maksymalnie 1000 punktów. Wygrywa ten, który będzie miał ich najwięcej. – Ranking pozwala na obserwację tendencji zachodzących w polskim szpitalnictwie. I choć nie jest bezpośrednim wyznacznikiem lepszego finansowania szpitala, może być pomocny do udowodnienia, że danej placówce można zaufać – podsumowuje Bedlicki.

 

Zdrowie
Potrzebujesz dofinansowania do protezy lub rehabilitacji? Fundacja Poland Business Run szuka beneficjentów!
Zdrowie
Pilotażowy program tabletki „dzień po” w aptekach bez spektakularnych efektów
Zdrowie
Czy grozi nam medyczny blackout?
Zdrowie
Badanie CeZ: Z narzędzi AI korzysta niecałe 5 proc. podmiotów leczniczych w Polsce
Zdrowie
Paweł Walicki, CMP: Profilaktyka powinna znaleźć się w gestii lekarza rodzinnego
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem