Chociaż brzmi to nieco fantastycznie, wiele przemawia za tym, że nie tylko dieta i ćwiczenia mogą pomóc pozbyć się zbędnych kilogramów. Głośnym echem odbiły się doniesienia magazynu „Oxidative Medicine and Cellular Longevity” o odchudzających właściwościach bananowo-ananasowego miksu. Owoce, skonsumowane na godzinę przed snem, na przykład w postaci koktajlu, mają zdaniem badaczy pomóc spalić podczas snu dodatkowe 3 kg tłuszczu w ciągu miesiąca.

Zbawienny wpływ napoju na sylwetkę mamy zawdzięczać kombinacji składników odżywczych zawartych w ananasie i bananie, dzięki której aż o 266 proc. podnosi się poziom melatoniny w organizmie. Już wcześniej udowodniono, że melatonina, zwana hormonem snu,  nie tylko reguluje nasz zegar wewnętrzny i ułatwia nocny odpoczynek. Okazuje się, że ma też ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, w tym na przemianę materii i wagę.

Czytaj też: Banany w diecie mogą łagodzić częste dolegliwości

Czytaj też: Dieta bananowa. Pomysł na majówkowy detoks

Melatonina – jak wpływa na odchudzanie?

Wykazano, że niedobór melatoniny może przyczyniać się do otyłości, a także do jej powikłań (m.in. stanów zapalnych, cukrzycy czy chorób sercowo-naczyniowych). I odwrotnie – wysoki poziom melatoniny ułatwia utrzymanie prawidłowej masy ciała, a także pozbycie się nadwyżki tłuszczu.

Przypuszcza się, że melatonina aktywuje  „dobrą”  brunatną tkankę tłuszczową, która pomaga utrzymać prawidłową masę ciała i zapobiegać insulinooporności. Brunatny tłuszcz ma zdolność utylizowania komórek tłuszczowych tzw. białej tkanki tłuszczowej, którą widzimy choćby w postaci oponek wokół talii.

Potwierdziły to badania polskich naukowców, które wykazały, że suplementacja melatoniny, przy niskokalorycznej diecie, znacznie ułatwia redukcję masy ciała, poprawia obronę antyoksydacyjną i reguluje wydzielanie adipokin – aktywnych substancji produkowanych przez tkankę tłuszczową, odpowiedzialnych m.in. za metabolizm węglowodanów i tłuszczów.

Przepis na koktajl bananowo-ananasowy

Zamiast suplementować melatoninę, można popijać przed snem bananowo-ananasowy koktajl. Nie tylko przyczyni się do wzrostu poziomu melatoniny, ale też dostarczy innych substancji, które mają korzystne działanie na zdrowie i sylwetkę.

Banany dostarczają organizmowi odpowiedniej dawki błonnika, który poprawia metabolizm i usprawnia pracę układu pokarmowego. Ananas swoje właściwości odchudzające zawdzięcza przede wszystkim bromelainie, która przyśpiesza przemianę materii, poprawia mikrokrążenie i wspomaga usuwanie nadmiaru płynów z organizmu.

Przepis na domowy koktajl bananowo-ananasowy

Obieramy  1 średni dojrzały banan i ćwiartkę świeżego ananasa. Owoce kroimy na cząstki i miksujemy w blenderze z 1 szkl. chudego mleka. Do koktajlu możemy dodać szczyptę cynamonu, który podkręci smak.

Osobom, które uprawiają sport, radzi się, by do koktajlu dodały miarkę ulubionego preparatu białkowego (spożywaniu dużej ilości białka może dodatkowo  przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej).

Koktajl bez dodatku białka zawiera 300 kcal.