Farmaceuta za 50 zł wyda tabletkę "dzień po". Jest projekt rozporządzenia

Pacjentka od 15. roku życia będzie mogła wykupić maksymalnie jedną tabletkę "dzień po" w miesiącu.

Publikacja: 04.04.2024 09:29

Farmaceuta za 50 zł wyda tabletkę "dzień po". Jest projekt rozporządzenia

Foto: Adobe Stock

Rządowe Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia, zgodnie z którym receptę na pigułkę „dzień po” od 1 maja 2024 r. będzie mógł wystawić magister farmacji z co najmniej roczną praktyką w tym zawodzie. Precyzując, chodzi o leki mające na celu zapobieganie zapłodnieniu przez blokowanie lub opóźnianie owulacji, czyli hormonalne leki antykoncepcyjne zawierające octan uliprystalu (stosowane doustnie do 120 godzin po stosunku jak lek ellaOne). Od 23 lipca 2017 r. można je kupić w Polsce wyłącznie na receptę.

Konieczna weryfikacja przed wypisaniem recepty na pigułkę „dzień po"

Przed wypisaniem recepty na pigułkę „dzień po" i jej sprzedażą, farmaceuta będzie zobowiązany przeprowadzić wywiad z pacjentem, w trakcie którego m.in. w oddzielnym pomieszczeniu ustali przyczynę wykupienia leku. Za wywiad lub wystawianie recepty farmaceutycznej na środek antykoncepcji awaryjnej podmiotowi prowadzącemu aptekę zapłaci NFZ. Pacjent taką tabletkę będzie mógł wykupić nie częściej niż co 30 dni.

Farmaceuta, który będzie miał wątpliwości związane z wiekiem pacjenta, zweryfikuje dane w oparciu o dokument ze zdjęciem.

Pigułki będą mogły być sprzedawane jedynie w tych aptekach, których właściciele zgłoszą się do Narodowego Funduszu Zdrowia o zawarcie umowy na realizację programu pilotażowego, który ma trwać do 2026 r. Pilotaż ma mieć na celu praktyczne przetestowanie projektowanych rozwiązań w kierunku ich potencjału kształtowania pożądanych, prawidłowych postaw i zachowań w zakresie zdrowia prokreacyjnego, w tym świadomego i odpowiedzialnego planowania rodziny.

Czytaj więcej

Weto Andrzeja Dudy ws. pigułki "dzień po". "Prezydent uważa kobiety za głupie"

Konsekwencje niechcianej ciąży

W uzasadnieniu projektu rozporządzenia wskazano, że według badań naukowych, populacją najbardziej narażoną na niechcianą ciążę są młode kobiety oraz kobiety w wieku menopauzalnym, a niechciana ciąża wiąże się z ryzykiem wielu niekorzystnych następstw zdrowotnych dla ciężarnej oraz jej przyszłego dziecka.

„Wśród znanych powikłań niechcianej i nieplanowanej ciąży wymienia się przede wszystkim poród przedwczesny i wcześniactwo oraz niską masę urodzeniową (SGA). Niska masa urodzeniowa jest samodzielnie istotnym czynnikiem wiążącym się z wyższym ryzykiem umieralności niemowląt, powstaniem zaburzeń neurologicznych, chorób przewlekłych, a w szczególności obniżenia funkcji poznawczych w zakresie rozwoju języka i inteligencji. Ponadto, wśród negatywnych konsekwencji niechcianych ciąż wskazuje się depresję w ciąży oraz depresję poporodową, stan przedrzucawkowy i rzucawkę, krwotok oraz poród zabiegowy (cięcia cesarskie).” - wskazano w uzasadnieniu projektu.

Czytaj więcej

Minister Leszczyna: prezydent Duda po raz kolejny rozczarował

Minister zdrowia Izabela Leszczyna już w marcu zapowiedziała, że nawet, jeśli prezydent Andrzej Duda zawetuje nowelizację ustawy Prawo farmaceutyczne, która miała umożliwić kupno pigułki „dzień po”  bez recepty, to znalezione zostanie rozwiązanie, aby pacjenci od 15. roku życia mogli kupić tabletkę bez uzyskania recepty od lekarza. O wecie dowiedzieliśmy się w piątek, 29 marca.

Etap legislacyjny: konsultacje 

PAP / Ziemienowicz Adam, Maciej Zieliński

Zdrowie
MZ ma plan awaryjny na prezydenckie weto. Recepty mają przepisywać farmaceuci
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Konsumenci
UOKiK ukarał dwie znane polskie firmy odzieżowe. "Wełna jedynie na etykiecie"
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach