MZ: Dzieci w spektrum autyzmu z pełnym dostępem do terapii

Zarządzenie, które miało zmniejszyć dostęp do terapii dla osób w spektrum autyzmu, nie wejdzie w życie – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Publikacja: 05.01.2024 15:56

Szacuje się, że osobą w spektrum autyzmu jest co 50. osoba na świecie

Szacuje się, że osobą w spektrum autyzmu jest co 50. osoba na świecie

Foto: shutterstock

Dzieci w spektrum autyzmu nie będą miały ograniczonego dostępu do terapii – zdecydowała minister zdrowia Izabela Leszczyna. Miało to mieć związek z zarządzeniem wydanym przez prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Kłopotliwe zarządzenie NFZ wycofane

Na sprawę zarządzenia nr 181/2003/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zwróciła uwagę Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak. „Wyrażamy głębokie zaniepokojenie treścią zarządzenia, z którego jednoznacznie wynika zmiana sposobu rozliczania świadczeń dla społeczności osób w spektrum autyzmu oraz ich rodzin. Zarządzenie może bezpośrednio wpłynąć na tok zajęć w poradniach a nawet może grozić przerwaniem terapii indywidualnych” – zwraca uwagę piśmie do szefa NFZ Filipa Nowaka Monika Horna-Cieślak.

Czytaj więcej

Młody człowiek walczący o prawa osób ze spektrum autyzmu doradcą Rzecznika Praw Dziecka

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna jednak zdecydowała, że taka zmiana nie powinna mieć miejsca. - Dostępność do terapii dla pacjentów ze spektrum autyzmu zostanie zachowana na poziomie z 2023 roku – zapewniła w mediach społecznościowych po spotkaniu z RPD i przedstawicielami NFZ Leszczyna. To oznacza, ze nie wejdzie w życie zarządzenie, które groziło ograniczeniem dostępności tych świadczeń. – W terapiach dla osób ze spektrum autyzmu czas jest bardzo ważny – mówił podczas briefingu prasowego rzecznik resortu zdrowia Damian Kuraś i dodał, że Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji ponownie dokona oceny tych terapii.

Placówki opiekujące się dziećmi w spektrum autyzmu otrzymają informacje, że zarządzenie to nie wejdzie w życie.

Czym jest spektrum autyzmu?

Spektrum autyzmu to luźno zdefiniowana grupa zaburzeń neurorozwojowych. Szacuje się, że może go doświadczań nawet co 50. osoba na świecie – także w Polsce. Takie osoby borykają się z trzema rodzajami problemów. Chodzi o problemy komunikacyjne, społeczne i emocjonalne.

Naturalne dla większości ludzi interakcje społeczne osobom w spektrum autyzmu sprawiają trudność, co może powodować ich izolację. Nie jest im łatwo rozpocząć rozmowę, dobierać tematy tak, by podtrzymywać zainteresowanie rozmówcy, w czym nie pomaga także ich często monotonna barwa głosu. Charakterystyczne dla nich są skłonność do powtarzalnych zachowań, wąskie obszary zainteresowań, niechęć do zmian oraz skrajne przywiązanie do szczegółu.

Czynniki emocjonalne to podatność na odczuwanie stresu, lęku i epizodów depresyjnych. Trudność sprawia im wczucie się w sytuację drugiej osoby.

Dzieci w spektrum autyzmu nie będą miały ograniczonego dostępu do terapii – zdecydowała minister zdrowia Izabela Leszczyna. Miało to mieć związek z zarządzeniem wydanym przez prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Kłopotliwe zarządzenie NFZ wycofane

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Zdrowie
Choroby zakaźne wracają do Polski. Jakie znaczenie mają dziś szczepienia?
Zdrowie
Peru: Liczba ofiar tropikalnej choroby potroiła się. "Jesteśmy w krytycznej sytuacji"
Zdrowie
W Szwecji dziecko nie kupi kosmetyków przeciwzmarszczkowych
Zdrowie
Nerka genetycznie modyfikowanej świni w ciele człowieka. Udany przeszczep?
Zdrowie
Ptasia grypa zagrozi ludziom? Niepokojące sygnały z Ameryki Południowej
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?