Pierwsze szczepionki zostały podane w czwartek w George Washington University School of Medicine and Health Sciences w Waszyngtonie. Badania pierwszej fazy będą również prowadzone w Hope Clinic of Emory Vaccine Center w Atlancie, Fred Hutchinson Cancer Research Center w Seattle oraz University of Texas Health Science Center w San Antonio.

Szczepionka ma na celu skierowanie białych krwinek do przekształcenia się w przeciwciała, które mogą zneutralizować HIV - donosi ABC News. Badana jest również dawka przypominająca.

Moderna w opublikowanym komunikacie tłumaczy, że w badaniu klinicznym bierze udział 56 zdrowych, dorosłych ochotników, niezakażonych wirusem HIV. 16 osób otrzyma pierwszą dawkę szczepionki, 32 osoby - obie dawki, a 8 osób - tylko tzw. „boostera”. Wszyscy będą monitorowani przez okres do 6 miesięcy od otrzymania ostatniej dawki.

Czytaj więcej

Ojciec Rydzyk bierze się za covid. W Toruniu zorganizuje sympozjum

Zakończenie badania zaplanowano na maj 2023 r., ale wstępne wyniki mogą pojawić się wcześniej.

Testowane immunogeny – antygeny wywołujące odpowiedź immunologiczną – zostały opracowane przez organizację International AIDS Vaccine Initiative (IAVI) i Scripps Research. - Jesteśmy niezwykle podekscytowani, że możemy rozwijać ten nowy kierunek w projektowaniu szczepionek przeciwko HIV dzięki platformie mRNA firmy Moderna – powiedział w komunikacie prasowym Mark Feinberg, szef IAVI. - Poszukiwanie szczepionki przeciwko HIV było długie i trudne, a posiadanie nowych narzędzi w zakresie immunogenów i platform może być kluczem do szybkiego postępu w kierunku pilnego opracowania skutecznego preparatu przeciwko HIV - dodał.

według wyliczeń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2020 roku na całym świecie 37,7 miliona ludzi miało HIV.