W związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa rząd zmienił rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Nowelizacja ukazała się 29 listopada w Dzienniku Ustaw (poz. 2177), a dziś weszła w życie, z wyjątkiem niektórych przepisów, które wchodzą w życie 1 grudnia 2021. 

Od 1  grudnia osoby, które rozpoczęły podróż z terytorium Republiki Botswany, Królestwa Eswatini, Lesotho, Republiki Mozambiku, Republiki Namibii, Republiki Południowej Afryki albo Republiki Zimbabwe, muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie.  Nie zwolni z niej negatywny wynik testu.

Także podróżni z krajów spoza strefy Schengen będą objęci kwarantanną wydłużoną do 14 dni. Oni jednak będą mogli być  z niej zwolnieni na podstawie negatywnego wyniku testu PCR wykonanego po upływie 8 dni od przekroczenia granicy.

Zgodnie z rozporządzeniem,  od 30 listopada obowiązku odbycia kwarantanny nie stosuje się wobec osoby, która zakończyła hospitalizację, odbywanie izolacji lub izolacji w warunkach domowych, z powodu stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, a  także osoby zaszczepionej przeciwko COVID-19, która posiada unijne cyfrowe zaświadczenie COVID lub zaświadczenie o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19 uznawane za równoważne z  unijnym cyfrowym zaświadczeniem COVID.

Czytaj więcej

Adam Niedzielski: Jeżeli nie spadnie liczba zakażeń, wprowadzimy obostrzenia

1 grudnia zmieniają się limity osób w obiektach handlowych, na siłowniach, w klubach i centrach fitness, kasynach, na koncertach, w domach kultury, muzeach, galeriach sztuki, targach, wystawach, kongresach i konferencjach, salach zabaw. Obecnie jest to jedna osoba na 10 mkw., a od jutra - jedna osoba na 15 mkw.

W zgromadzeniach oraz spotkaniach i imprezach w lokalu, a także podczas dyskotek będzie mogło uczestniczyć jednocześnie maksymalnie 100 osób. Obecny limit do 150 osób.  Z 500 do 250 osób mniejszy będzie limit osób na wydarzeniach sportowych organizowanych poza obiektami sportowymi.

W kościołach, lokalach gastronomicznych, hotelach i obiektach takich jak kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury,  baseny i aquaparki, a także podczas koncertów i widowisk cyrkowych od środy limit obłożenia może wynosić 50 proc., zamiast 75 proc. jak obecnie.