Po szczepieniu na COVID-19 straciła czucie w nogach. Będzie pozew

Jedna z krakowskich kancelarii wystąpi na drogę sądową w imieniu pacjentki, która po przyjęciu drugiej dawki szczepionki przeciw Covid-19 została sparaliżowana od pasa w dół - podało "Radio Zet".

Publikacja: 11.09.2021 11:32

Po szczepieniu na COVID-19 straciła czucie w nogach. Będzie pozew

Foto: Marian Zubrzycki

Kobieta straciła czucie w nogach kilka dni po przyjęciu drugiej dawki szczepionki przeciw Covid-19. – W szpitalu spędziła ponad dwa tygodnie, lekarze stwierdzili u niej zapalenie rdzenia kręgowego spowodowane najprawdopodobniej wczesnym odczynem poszczepiennym – powiedziała "Radiu ZET" mecenas Beata Broniewicz-Pasieka. Adwokatka poinformowała o tym Ministerstwo Zdrowia, występując o pokrycie kosztów rehabilitacji pani Agaty.

Jak podaje rozgłośnia, pacjentka po miesiącach kosztownej rehabilitacji stanęła na nogi, ale nadal ma problemy z chodzeniem.

– Nie chciała występować na drogę sądową, obawiała się, że może to zniechęcić do szczepień, ale w tym momencie czuje się całkowicie bezradna i pozbawiona pomocy, za rehabilitację płaci miesięcznie 2,5 tys. złotych – powiedziała mecenas Broniewicz-Pasieka.

Prawniczka przypomniała, że rząd zapowiadał w 2020 roku powołanie specjalnego Funduszu Kompensacyjnego na pomoc osobom, u których wystąpiły powikłania po szczepieniu. Fundusz nie powstał do dziś.

Czytaj więcej

Rząd przyjął projekt ustawy o Funduszu Kompensacyjnym Szczepień Ochronnych

Pytany o tę sprawę minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził na antenie "Radia ZET", że "to, co się wydaje stronie pozywającej, nie zawsze jest prawdą". - Trzeba zidentyfikować zależność przyczynowo-skutkową między tym, że u kogoś wystąpiły różne problemy zdrowotne a szczepieniem - podkreślił.

Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
Prawo
„Komisja może wezwać każdego, nie tylko Tuska. I każdemu wyrządzić krzywdę”
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach