- Zazwyczaj w ciągu 30 dni po wypisie ze szpitala, 25 procent pacjentów z zastoinową niewydolnością serca jest ponownie przyjmowanych - powiedział Nicholas Conn, pracownik Rochester Institute of Technology i członek zespołu opracowującego nowe urządzenie.
Stworzony przez zespół badaczy z Rochester Institute of Technology system monitorowania pracy układu sercowo-naczyniowego w toaletach ma na celu obniżenie wskaźników powrotów pacjentów z zastoinową niewydolnością serca do szpitala.
Nowe deski sedesowe mają być wydawane pacjentom po wypisie. Są wyposażone w urządzenia do pomiaru aktywności elektrycznej i mechanicznej serca, mogą monitorować częstość akcji serca, ciśnienie, poziom dotlenienia oraz ilość krwi wypompowywanej z serca przy każdym uderzeniu. Algorytmy analizują dane i ostrzegają chorych o pogarszającym się stanie zdrowia. Raport ma być przekazywany droga elektroniczną kardiologom, którzy określą, czy konieczna jest interwencja.
Według Conna, system będzie się reagował, zanim pacjenci zdadzą sobie sprawę, że symptomy są niepokojące. Dzięki szybkiej analizie danych interwencje mogą być proste i sprowadzać się do zmiany leku lub krótkiej wizyty w gabinecie lekarskim, zamiast pobytu w szpitalu.