Sprawdź doradcę podatkowego

Od powstania samorządu do dziś z listy doradców podatkowych skreślono 2920 osób, które nie mogą już posługiwać się tym tytułem

Publikacja: 30.11.2011 09:00

Sprawdź doradcę podatkowego

Foto: www.sxc.hu

Nawet widmo grzywny aż do 50 tys. zł nie zdoła powstrzymać przed świadczeniem usług doradztwa podatkowego osób i firm niemających wymaganych uprawnień.

Czasem sprzyjają temu nawet przepisy.

Zaufanie czy biznes

Ustawa o doradztwie podatkowym (art. 3 i 4) mówi, kto może się zawodowo zajmować udzielaniem podatnikom porad, opinii i wyjaśnień, prowadzić księgi podatkowe i inne ewidencje do celów podatkowych, a także sporządzać deklaracje i udzielać pomocy w tym zakresie oraz reprezentować ich przed organami i w sądzie. Mogą to robić osoby fizyczne wpisane na listę doradców podatkowych, adwokaci i radcowie prawni, biegli rewidenci, a także inne podmioty, jeśli spełniają warunki ustawowe.

Tymczasem od 1 stycznia 2009 r. obowiązuje nowy przepis ustawy o rachunkowości (DzU z 2008 r. nr 63, poz. 393), a dokładnie art. 76a ust. 2 pkt 1, zgodnie z którym osoby prowadzące działalność gospodarczą polegającą na usługowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych mogą – tak jak doradcy podatkowi – prowadzić księgi podatkowe i inne ewidencje do celów podatkowych oraz udzielać pomocy w tym zakresie.

Rodzi to pytanie, czy przepis, który został identycznie sformułowany jak ten w ustawie o doradztwie podatkowym (art. 2 ust. 1 pkt 2), nie stanie się furtką do wykonywania czynności doradztwa podatkowego przez tych przedsiębiorców.

– Jaka jest granica między udzielaniem pomocy a doradzaniem? – zastanawia się jeden z doradców. Dziś problemem są też osoby po studiach prawniczych, które świadcząc pomoc prawną, prowadzą doradztwo podatkowe.

Zawód: doradca

– Zawód doradcy podatkowego jest zawodem zaufania publicznego i korporacja ma dbać o to, aby na bieżąco weryfikowano listę osób i podmiotów uprawnionych do wykonywania usług doradztwa podatkowego. Może należałoby się zastanowić nad zmianą definicji czynności doradztwa podatkowego, tak aby jasno i precyzyjnie określić zakres tych czynności i podmioty uprawnione do

ich wykonywania. Obecnie trwają rozmowy w naszym samorządzie, co należałoby zmienić w ustawie o doradztwie podatkowym i co można zaproponować Ministerstwu Finansów. Może to dobry moment, aby przedyskutować i tę kwestię – mówi Roman Namysłowski, przewodniczący Komisji Prawnej i Współpracy z Organami Państwa Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Jak twierdzi, do korporacji docierają sygnały, że czasem nawet organy podatkowe nie sprawdzają, czy osoba zgłaszająca się do reprezentowania podatnika ma stosowne uprawnienia. Tylko świadomość podatników uchroni ich przed kłopotami, w jakie może ich wpędzić osoba bez kwalifikacji potwierdzonych państwowym egzaminem i bez ubezpieczenia OC (ma je doradca podatkowy).

Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki g.lesniak@rp.pl

Alicja Śrudka, przewodnicząca Komisji Ochrony Zawodu, Etyki i Spraw Wewnątrzkorporacyjnych KRDP

Ustawa mówi wyraźnie, jakie podmioty mogą wykonywać czynności doradztwa podatkowego. Głównie te, które wykonują je zawodowo, bo tylko o nich KRDP, a następnie organy ścigania mogą mieć wiedzę. Niezawodowe świadczenie tych usług jest zagrożone sankcją karną. Niestety, rzeczywistość pokazuje, iż przepisy nie zabezpieczają przed naruszaniem prawa i wykonywaniem czynności przez podmioty nieuprawnione. W praktyce postępowania często są umarzane ze względu na niemożność udowodnienia społecznej szkodliwości zarzucanych czynów bądź znikomą szkodliwość udowodnionych czynów. Niemniej jednak wspólnie z organami ścigania i prokuraturą udaje się nam coraz skuteczniej eliminować przypadki świadczenia usług doradztwa podatkowego przez podmioty nieuprawnione.

Nawet widmo grzywny aż do 50 tys. zł nie zdoła powstrzymać przed świadczeniem usług doradztwa podatkowego osób i firm niemających wymaganych uprawnień.

Czasem sprzyjają temu nawet przepisy.

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr