Jest śledztwo prokuratury ws. przekroczenia uprawnień przez Adama Bodnara

Prokuratura Regionalna w Warszawie poinformowała o wszczęciu śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień przez ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Chodzi o działania zmierzające do odwołania Dariusza Barskiego z funkcji Prokuratora Krajowego.

Publikacja: 23.01.2024 15:59

Jest śledztwo prokuratury ws. przekroczenia uprawnień przez Adama Bodnara

Foto: tv.rp.pl

Jak donoszą media, zawiadomienie dotyczące działań ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Adama Bodnara złożyli zastępcy prokuratora generalnego: Michał Ostrowski, Beata Marczak, Krzysztof Sierak, Robert Hernand, Krzysztof Urbaniak, Tomasz Janeczek oraz Andrzej Pozorski.

Chodzi o przekroczenie uprawnień poprzez podjęcie działań zmierzających do odwołania Dariusza Barskiego z funkcji Prokuratora Krajowego.

Czytaj więcej

Bodnar nie będzie przestrzegał postanowienia Pawłowicz ws. Barskiego

O co chodzi w sporze o Prokuratora Krajowego

Przypomnijmy, iż w piątek 12 stycznia jeden z najbliższych współpracowników byłego szefa resortu sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry prokurator Dariusz Barski otrzymał pismo od prokuratora generalnego Adama Bodnara, w którym stwierdzono, że nie jest on już prokuratorem krajowym. Swoją decyzję minister Bodnar uzasadnił nieprawidłowym przywróceniem Barskiego do czynnej służby prokuratorskiej w 2022 r. Jednocześnie MS poinformowało, że prokurator Prokuratury Krajowej Jacek Bilewicz został pełniącym obowiązki Prokuratora Krajowego.

Zdaniem Bodnara prok. Barski nie spełniał wymogu pozostawania w stanie służby czynnej, ponieważ został przywrócony do niej bez odpowiedniej podstawy prawnej. Prokurator generalny powołał się przy tym na opinie trzech konstytucjonalistów.

Decyzja ministra wywołała protesty zastępców Barskiego, którzy zarzucili Bodnarowi złamanie prawa.

W komunikacie PK wskazano, że działalność ministra to „próba pozbawienia Prokuratora Krajowego możliwości wykonywania funkcji w drodze obejścia ustawowego mechanizmu odwoływania z tego stanowiska określonego w Prawie o prokuraturze, a wymagającego dla swej skuteczności zgody Prezydenta RP”. Podkreślono przy tym, że pierwotny komunikat Ministerstwa nie jest żadną „decyzją” w rozumieniu prawnym i nie będzie skutkowała, żadnymi zmianami na stanowiskach, a ma stanowić jedynie własną interpretację prawa Adama Bodnara. Przywołano przy tym przepisy, na które w swoim działaniu powołał się Prokurator Generalny, przepisy nigdy nie miały być kwestionowane czy też interpretowane w sposób w jaki dokonał tego obecny Minister Sprawiedliwości.

Czytaj więcej

Bitwa o prokuratora krajowego
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek