W lipcu ubiegłego roku Sejm uchwalił dużą nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która w sposób zasadniczy zmienia dotychczasowe zasady gospodarowania odpadami. Przede wszystkim po wejściu w życie nowych przepisów gminy będą zobowiązane do zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości położonych na swoim terenie.
Zdaniem Pracodawców RP taka zmiana oznacza, iż po 22 latach wolnej konkurencji, Sejm dokonał rekomunalizacji branży gospodarki odpadami komunalnymi, uprzednio w większości sprywatyzowanej.
Organizacja przedsiębiorców zauważa, iż ustawodawca umożliwił przedsiębiorcom branie udziału w przetargach na odbiór i zagospodarowanie śmieci (wskazuje na to art. 6d., który stanowi, iż wójt, burmistrz lub prezydent miasta jest obowiązany zorganizować przetarg na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości), jednak gminy idą krok dalej: chcą pozbawić prywatne firmy tego prawa.
– Ostrzegaliśmy, że takie będą skutki zmian w ustawie. Przewidywaliśmy, że gminy zechcą zagarnąć gospodarkę odpadami dla siebie, eliminując z rynku podmioty prywatne – zauważył na spotkaniu z mediami Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. – Nie dziwi nas to podejście, ponieważ odpowiada logice: daj palec, a zabiorą ci rękę. Gminy chcą po prostu sięgnąć po całość „śmieciowego tortu", wartego ok. 5 mld zł rocznie – dodał.
Zgodnie z ustawą, na wprowadzenie nowego systemu – w tym na przygotowanie przetargów – gminy mają czas do 1 lipca 2013 r. Tymczasem jak informują Pracodawcy RP, zamiast organizować przetargi, cały swój wysiłek samorządy kierują na próbę ich likwidacji. – Minęło już półtora roku od wprowadzenia ustawy, a w kwestii przetargów, choć powinny być już ogłaszane, ciągle nic się nie dzieje – przypomniał doradca Prezydenta Pracodawców RP, mec. Marian Mazurek.