10. rocznica zaginięcia MH370. Nadal nie wiadomo co stało się z samolotem

Boeing 777, realizujący lot MH370 z Kuala Lumpur do Pekinu zaginął dokładnie 10 lat temu, 8 marca 2014 roku.

Publikacja: 08.03.2024 11:26

Od zaginięcia MH370 minęło 10 lat

Od zaginięcia MH370 minęło 10 lat

Foto: AFP

Na pokładzie zaginionego samolotu znajdowało się 239 osób. Zniknięcie MH370 to jedna z największych zagadek w historii lotnictwa.

Co się stało z MH370? Samolot zmienił kurs, po czym zniknął

Samolot prawdopodobnie rozbił się gdzieś w południowej części Oceanu Indyjskiego, u wybrzeży zachodniej Australii. Jednakże dwie duże akcje poszukiwawcze nie doprowadziły do znalezienia szczątków maszyny.

Kontakt z MH370 urwał się ok. 40 minut po starcie samolotu z Kuala Lumpur. Wtedy to kapitan maszyny, Zaharie Ahmad Shah nadał komunikat "Dobranoc, malezyjski 3-7-0" w momencie, gdy maszyna wlatywała w wietnamską przestrzeń powietrzną. Wkrótce później transponder samolotu przestał działać.

Czytaj więcej

Zakończono bezowocne poszukiwania MH370

Dane z radarów wojskowych wskazują, że samolot zmienił kierunek lotu i znalazł się nad północną Malezją, po czym zaczął lecieć w kierunku krańca indonezyjskiej wyspy Sumatra. Następnie skręcił na południe — i w tym momencie zniknął z radarów.

Poszukiwania MH370

Poszukiwania MH370

PAP

Malezja, Australia i Chiny poszukiwały szczątków samolotu w wodach Oceanu Indyjskiego na obszarze o powierzchni 120 tys. km2. Poszukiwania, które kosztowały ok. 143 mln dolarów, odwołano po dwóch latach. Nie przyniosły one żadnego skutku.

W 2018 roku szczątków samolotu poszukiwała firma Ocean Infinity, ale po trzech miesiącach przerwała operacje w czasie której sprawdzała obszar o powierzchni 112 tys. km2.

Raport ws. zaginięcia MH370 nie przesądza, co stało się z samolotem

Od momentu zaginięcia MH370 znaleziono ok. 30 fragmentów, które mogły być szczątkami zaginionego samolotu, które odnajdowano u wybrzeży Afryki i wysp na Oceanie Indyjskim, ale tylko trzy fragmenty skrzydła ponad wszelką wątpliwość pochodzą z MH370.

Tajemnica lotu MH370

Tajemnica lotu MH370

PAP

W lipcu 2018 roku ukazał się 495-stronicowy raport ws. zaginięcia MH370, z którego wynikało, że zmiana kursu samolotu została prawdopodobnie dokonana celowo i świadomie, ale nie sposób ustalić kto jest za to odpowiedzialny. Raporty nie przesądza co się stało z samolotem.

W tym tygodniu premier Malezji, Anwar Ibrahim powiedział, że jego rząd zamierza wznowić śledztwo ws. zaginięcia MH370, jeśli pojawią się ku temu przesłanki.

Na pokładzie zaginionego samolotu znajdowało się 239 osób. Zniknięcie MH370 to jedna z największych zagadek w historii lotnictwa.

Co się stało z MH370? Samolot zmienił kurs, po czym zniknął

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wypadki
Miliarder zaginął w Alpach. Żyje ze swoją kochanką w Moskwie?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Wypadki
Smocza wieża runęła. Pożar jednego z najbardziej znanych budynków w Kopenhadze (WIDEO)
Wypadki
Kolejka linowa uderzyła w słup i się zerwała. Są ranni i zabici
Wypadki
Kolizja dwóch samolotów na Heathrow. Zahaczyły o siebie skrzydłami
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Wypadki
Katastrofa w Baltimore. Są podejrzenia, z jakiego powodu statek uderzył w most