Podwyżki obejmą wszystkich pracowników pracujących dla firm wykonujących prace zlecone dla Facebooka, np. bufetach i stołówkach lub sprzątaczy. Podwykonawcom ma także przysługiwać co najmniej 15 dni płatnych wakacji oraz 4000 dolarów świadczenia na nowe dziecko, jeśli pracownik nie korzysta z urlopu rodzinnego. O decyzjach Facebooka poinformowała na swoim blogu szefowa operacji bieżących firmy Sheryl Sandberg.

W pierwszej kolejności Facebook zwiększył płace dla niektórych pracowników centrali spółki w Menlo Park w Kalifornii. Podwyżki mają stopniowo objąć wszystkich podwykonawców Facebooka, pod warunkiem, że ich firmy zatrudniają w USA co najmniej 25 osób. Spółka odmówiła podania szczegółowych danych dotyczących zarówno liczby podwykonawców, jak i nazw spółek, które podpisały z nią kontrakty. Podobne kroki podjął w ubiegłym roku Google, który podwyższył minimalną płace do 15 dolarów na godzinę dla wszystkich pracowników wykonujących zajęcia nie wymagające wyższych kwalifikacji – kierowców autobusów, pracowników ochrony, czy pracowników stołówek. Objęto ich także ubezpieczeniem zdrowotnym.

W Kongresie USA i w wielu stanowych legislaturach toczy się obecnie debata na temat podwyższenia płacy minimalnej. Federalna płaca minimalna wynosi obecnie 7.25 dolara na godzinę, ale poszczególne stany mogą wyznaczać ją na wyższym poziomie. W ostatnich tygodniach podwyżki płac dla swoich pracowników zapowiedziały takie spółki jak Walmart, Costco, Starbucks, czy McDonald's.

Ostatnią decyzję Facebooka powitał z zadowoleniem Biały Dom, związki zawodowe i organizacje walczące o prawa rodziny.

Tomasz Deptuła z Nowego Jorku