Kornel Morawiecki to były działacz opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, założyciel i przewodniczący „Solidarności Walczącej”.

Po 1989 roku Morawiecki ubiegał się o fotel prezydenta kraju (w 2000 roku), dwa razy zgłaszał swoją kandydaturę na prezydenta, ale nie udało mu się zebrać wymaganej liczby podpisów (w 1990 i 2015 roku).

W 2007 roku ubiegał się jako bezpartyjny o mandat senatora z list PiS.

W 2015 roku został posłem wchodząc do Sejmu z list Kukiz'15 (otwierał listę wyborczą Kukiz'15 w okręgu wrocławskim). Poprowadził pierwsze posiedzenie wybranego w wyborach z 2015 roku Sejmu jako marszałek-senior. W 2016 roku rozstał się z klubem Kukiz'15 i założył partię Wolni i Solidarni, a także koło poselskie o tej samej nazwie.

Według doniesień medialnych Kornel Morawiecki chorował na raka trzustki, zdiagnozowanego w styczniu. Przeszedł wówczas poważną operację. Ostatnio ponownie trafił do szpitala w Warszawie. - Od wczoraj stan zdrowia mojego taty się bardzo pogorszył i jest we mnie pewien smutek - mówił w piątek podczas spotkania z wyborcami w Ciechanowie premier Mateusz Morawiecki.

W październikowych wyborach Morawiecki miał być kandydatem PiS w 59. okręgu, obejmującym województwo podlaskie.

W piątek prezydent Andrzej Duda „w uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej” nadał Kornelowi Morawieckiemu Order Orła Białego.