O zmianę terminu wyborów z uwagi na epidemię i wprowadzone ograniczenia apelują wszyscy kandydaci opozycyjni. Utrudnione jest już zbieranie podpisów, nie mówiąc o prowadzeniu kampanii wyborczej. Mimo to Dla Szymon Hołownia zebrał 150 tysięcy podpisów, Krzysztof Bosak – 300 tysięcy, Władysław Kosiniak-Kamysz – 250 tysięcy a Andrzej Duda – ponad 2 mln.

Rząd za priorytet uznaje teraz sytuację gospodarczą. Więcej danych, które mogłyby ewentualnie zaważyć na decyzji o przełożeniu wyborów, rząd i opinia publiczna pozna dopiero po kolejnych dniach i tygodniach rozprzestrzeniania się koronawirusa i walki z nim poprzez wprowadzenie ostrych zasad tzw. społecznego dystansowania czy zamknięcia granic. To oznacza odsunięcie w czasie potencjalnych rozważań o kilka tygodni, co najmniej do początku kwietnia.

Ryszard Czarnecki w piątkowym programie #RZECZoPOLITYCE na www.rp.pl pytany o termin wyborów stwierdził, że „zobaczmy, jaka będzie sytuacja”. - Na razie wybory będą w terminie, czyli za niespełna dwa miesiące. W sensie formalnoprawnym równość kandydatów na prezydenta jest zachowana, ale jest rzeczą oczywistą, że w sytuacji kataklizmów, urzędujące władze mają większą możliwość ekspozycji - dodał.

Przeczytaj: Czarnecki o „Tarczy”: Pod kątem siły nabywczej więcej niż w Niemczech

W tej chwili sondaże wskazują, że Polacy chwalą decyzje rządu i akceptują je, np. postanowienie o zamknięciu szkół.

Jednak zdecydowana większość ankietowanych przez Instytut Badań Pollster w sondażu dla „Super Expressu” opowiedziało się za przesunięciem terminu wyborów. Chce tego 70 procent respondentów. Przeciwnego zdania jest tylko 12 procent. 18 procent wybrało odpowiedź „nie wiem”.

Sondaż zrealizował Instytut Badań Pollster w dniach 17-18 marca 2020 r. na próbie 1077 dorosłych Polaków.