Trzaskowski zapowiada „wojnę na 100 procent z umowami śmieciowymi”

- Okazuje się, że dużo ważniejsze jest bezpieczeństwo zapewnienia ludziom pracy, niż kwestie związane np. z elastycznością rynku. Dlatego my się będziemy skupiać przede wszystkim na obronie miejsc pracy - zapowiedział Rafał Trzaskowski, nowy kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta.

Aktualizacja: 17.05.2020 20:19 Publikacja: 17.05.2020 20:09

Trzaskowski zapowiada „wojnę na 100 procent z umowami śmieciowymi”

Foto: Fotorzepa/ Robert Gardziński

Trzaskowski w TVN24 ocenił, że „w tych nowych czasach trzeba nowej solidarności, trzeba nowej polityki, nowego podejścia i trzeba się wspólnie zastanawiać, jak możemy sobie pomóc nawzajem”.

- Chodzi o to przede wszystkim, że my wszyscy, niezależnie od tego, czy ktoś jest politykiem, czy myślicielem, instynktownie wiemy, że coś się zmienia na naszych oczach. Wiemy, że dzisiaj najważniejsze jest zdrowie, bezpieczeństwo. Nauczyliśmy się tego, że trzeba się koncentrować na sprawach najbardziej istotnych, właśnie na tym, żeby budować wspólnotę. I dlatego odpowiedzią na to muszą być również zupełnie nowe działania państwa - tłumaczył prezydent Warszawy.

- Dzisiaj, co najsmutniejsze, myśmy się zorientowali, że to państwo, które buduje PiS, jest przeraźliwie słabe. To jest pewien paradoks dlatego, że PiS szedł do władzy pod hasłem budowania silnego państwa, a to państwo po prostu niesłychanie osłabił, osłabił wszystkie instytucje państwa, wszystkie instytucje demokratyczne - ocenił Trzaskowski.

Zdaniem kandydata KO Polacy obecnie martwią się przede wszystkim „o miejsca pracy, o topniejące dochody, o nasze zdrowie”. - A rząd reaguje bardzo, bardzo powoli. Rząd chce „odmrażać” gospodarkę, ale robi to bez planu. Rząd zapowiada pewne działania, ale niestety na razie ogranicza się do pewnych sloganów - punktował. - I dlatego trzeba konkretnego działania. I oczywiście w tym momencie każdy z nas zadaje sobie pytanie, gdzie jest prezydent, który niestety jest w tej chwili tylko i wyłącznie niemym uczestnikiem tych wydarzeń - dodał.

Trzaskowski w kontekście np. programu 500 plus zauważył, że „Andrzej Duda niestety nie jest kojarzony z żadną swoją własną inicjatywą, bo to są wszystko inicjatywy rządu i Jarosława Kaczyńskiego”. - On jest tylko i wyłącznie biernym wykonawcą tego, co mówi mu partia polityczna - podkreślił.

- Ale to, co my chcemy robić, to co w tej chwili najważniejsze, to jest właśnie rozmowa z ludźmi i oni nam mówią o tym, co najważniejsze. Co jest dzisiaj najważniejsze? Miejsca pracy. Okazuje się, że dużo ważniejsze jest bezpieczeństwo zapewnienia ludziom pracy, niż kwestie związane np. z elastycznością rynku. Dlatego my się będziemy skupiać przede wszystkim na obronie miejsc pracy. Dzisiaj się zastanawiamy nad tym, żeby na 100 procent wypowiedzieć wojnę umowom śmieciowym, ale nie tylko o tym mówić, tylko to zrobić - zapowiedział.

- Dzisiaj się zastanawiamy np. nad tym, jak ratować cały przemysł kreatywny. Dlatego że dzisiaj - i to jest największy paradoks tych czasów - ludzie, którzy naprawdę nie mieli problemu z dochodem, nie musieli się zastanawiać, co będzie jutro, oni dzisiaj mają prawdziwy problem z topniejącymi dochodami, z tym, że z dnia na dzień znaleźli się bez pracy - zauważył Rafał Trzaskowski, wspominając „wybitnych artystów, którzy nagle stali się kurierami”.

Wydarzenia
Ruszył nabór zgłoszeń do XV edycji Nagrody im. Edwarda J. Wende
Wydarzenia
Przed nami 22. Bieg po Nowe Życie
Wydarzenia
#RZECZo...: Powiedzieli nam
Wydarzenia
Academic Polish Model United Nations na SGH
Wydarzenia
Czas na deputinizację