Platforma Obywatelska dokonała zmiany kandydata na prezydenta po tym jak Małgorzata Kidawa-Błońska wycofała się z wyścigu prezydenckiego 15 maja.

Jednogłośną decyzją zarządu Platformy Obywatelskiej nowym kandydatem partii na prezydenta został Rafał Trzaskowski.

Przed wycofaniem się z wyborów Małgorzata Kidawa-Błońska notowała w sondażach kilkuprocentowe poparcie, które nie dawało jej szans na udział w II turze wyborów - było to pokłosie apelu kandydatki PO o bojkot wyborów prezydenckich, które miały się odbyć 10 maja w formie powszechnego głosowania korespondencyjnego. Kidawa-Błońska zapowiadała, że sama w takich wyborów nie odda głosu, a jednocześnie formalnie nie wycofywała się z wyborów. W efekcie tuż przed wyborami jej poparcie z ok. 20-25 proc. spadło w sondażach do 4,5 proc.

Pierwsze sondaże przeprowadzone po zmianie przez PO kandydata na prezydenta dają Rafałowi Trzaskowskiemu drugie lub trzecie (za Andrzejem Dudą i - czasem - Szymonem Hołownią) miejsce z poparciem rzędu kilkunastu procent. 

Spośród uczestników sondażu SW Research dla rp.pl Trzaskowskiego za lepszego kandydata od Kidawy-Błońskiej uważa 44,3 proc. respondentów.

Przeciwnego zdania jest 24,7 proc. respondentów.

Zdania w tej sprawie nie ma 31 proc. badanych.

- Rafała Trzaskowskiego za lepszego kandydata uważa 40% kobiet i blisko połowa mężczyzn. Taką opinię podziela najczęściej co druga osoba od 35 do 49 roku życia i niewiele mniej badanych zarabiających od 2001 do 3000 zł. Prezydenta Warszawy w roli kandydata na prezydenta lepiej ocenia częściej niż co drugi badany z miast liczących ponad 500 tys. mieszkańców. Rzadziej niż ogół respondentów opinię taką wyrażają osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym – co trzeci z nich - komentuje Wiktoria Maruszczak, Senior Project Manager z SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 19.05.-20.05.2020 r. Analizą objęto grupę 800 Internautów powyżej 18 roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18 roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już 28 września

Dowiedz się więcej