Uchwała PKW z 10 maja 2020 roku dotyczyła "braku możliwości głosowania na kandydatów w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej". W uchwale PKW stwierdziło, że sytuacja do jakiej doszło 10 maja jest "równoważna" z tą, w której w wyborach nie było możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów.

Uchwała PKW nie była publikowana przez rząd przez 22 dni.

- W sobotę otrzymaliśmy ekspertyzę, kolejną, potwierdzającą, że można uchwałę opublikować - wyjaśnił Dworczyk tłumacząc, dlaczego uchwała została opublikowana dopiero teraz.

Szef KPRM zwrócił przy tym uwagę, że "gdyby ta uchwała została ogłoszona wcześniej pani marszałek ogłaszałaby wybory w oparciu o ustawę korespondencyjną". - A chyba nikt nie chciał wyborów korespondencyjnych - dodał.

- Dziś mamy opublikowaną zgodnie z prawem uchwałę. Od dzisiaj płynie 14-dniowy termin, w którym marszałek Sejmu ogłasza datę wyborów - podkreślił Dworczyk.

Szef KPRM mówił też, że większość rządząca chce "jak najszybciej przyjąć ustawę pozwalającą na jak najszybsze przeprowadzenie wyborów". Zaznaczył przy tym, że "decyzja ws. daty wyborów to będzie decyzja pani marszałek (Sejmu Elżbiety Witek - red.).