Spektakl z duchami w tonacji przyjaznej. Dom, do którego wprowadza się pewne małżeństwo, okazuje się zamieszkany przez dusze poprzednich właścicieli. Te stawiają sobie za cel dyskretną pomoc młodym ludziom. Ul. Czackiego 15/17, tel. 022 826 23 89, godz. 19.30.
—ar
Ściany są wasze – Galeria Zoya
Finisaż tej wystawy zapowiadano na dziś, ale zainteresowanie nią było tak duże, że organizatorzy postanowili ją przedłużyć o tydzień. Idea była prosta: każdy może przynieść swoje obrazy i powiesić je na ścianie galerii. Powstał w ten sposób artystyczny miszmasz, z pracami m.in. Indii Czajkowskiej i Pawła Kmity. Ul. Koper- nika 32/8, tel. 022 826 91 28, godz. 12 – 19.
b. boro. Borowczyk – CSW
Szeroka retrospektywa twórczości Waleriana Borowczyka – polskiego artysty reżysera, który animację traktował jako formę sztuki. Jego prace, ze względu na emigrację i ówczesną sytuację polityczną Polski, pozostawały poza zasięgiem rodzimej publiczności. Ekspozycja w CSW obejmuje m.in. grafiki, rysunki i rekwizyty do filmów. Al. Ujazdowskie 6, tel. 022 628 12 71, godz. 11 – 19.
—igse
Wesołe pisanki – Inca Play, CH Blue City
To ostatnie chwile, żeby własnoręcznie wykonać wielkanocne ozdoby. Dzieci (od trzech do dziesięciu lat), które wezmą udział w zajęciach, ozdobią pisanki oraz poznają tradycje i obyczaje związane z Wielkanocą. Na spragnionych rozrywki czeka również tutejszy park zabaw. Można w nim m.in. popłynąć w rejs pirackim statkiem lub pojeździć na karuzeli i diabelskim młynie. Al. Jerozolimskie 179, tel. 022 311 75 11, godz. 12 – 20.
Muzyka i teatr – Baby City
Czy można opowiadać muzykę i to przy pomocy pacynek? Przekonają się o tym uczestnicy zajęć muzyczno-teatralnych, przeznaczonych dla dzieci od trzech do pięciu lat. Maluchy nauczą się, jak opowiadać ruchem utwory muzyczne – jak pokazać nastrój i ładunek emocjonalny zawarty w dźwiękach. Ul. Zielona 42a, tel. 0519 849 612, godz. 18.15.
Na jagody – Teatr Baj
Klasyka polskiej literatury dla dzieci w formie kukiełkowego przedstawienia. Widzowie (od lat trzech) wybiorą się z małym Jasiem do lasu. Mama Jasia ma dzisiaj imieniny, najlepszym więc prezentem będzie koszyk jagód. Lecz choć Jaś zagląda pod każdy krzaczek, a każdy z widzów dzielnie mu w tym sekunduje – jagód nie ma... A może sytuację uratuje Jagodowy Król? Ul. Jagiellońska 28, tel. 022 619 80 77, godz. 10.
—tr
Marysieńka
Wielkanocne przysmaki szefa kuchni Roberta Sowy to kompozycje z polskich produktów. Na przykład pieczone plastry buraczków podane są z jajkami przepiórczymi z anchois i kawiorem oraz z emulsją pietruszkową, serem bundz i świeżo siekanym koperkiem (45 zł). Sowa proponuje także wędzony schab z dzika z musem chrzanowo-jajecznym, podany z marynowanymi rydzami i sosem jogurtowo-buraczkowym (76 zł). Wśród dań głównych nietypowe są zrazy ze strusia z farszem grzybowo-jajecznym podane z kaszą mazurską aromatyzowaną szafranem i młodą marchewką (64 zł). Najbardziej tradycyjnym daniem i kwintesencją wielkanocnych smaków jest polędwiczka wieprzowa w kruszonce z białą kiełbasą i jajkiem, podana z chrupiącymi racuszkami ziemniaczanymi i sosem z żuru (44 zł). Hotel Jan III Sobieski, pl. Zawiszy 1, tel. 022 579 10 00.
C.K. Oboźnia
Do austriackiego składu win C.K. Oboźnia dotarły pierwsze białe wina z rocznika 2007. Mają kwasowość na idealnym poziomie, co sprawia, że są rasowe, a nie agresywne. W tym tygodniu kupimy sześć butelek najnowszych win Stift Klosterneuburg w cenie pięciu (cena butelki od 35 do 43 zł). Dostępne jest riesling i główny szczep Austrii – Grüner Veltliner, jeden z najstarszych szczepów w Europie. Wino zrobione z tego szczepu jest świeże, żywe, często też z typowo pieprzną nutką. Pite jako młode jest bardzo orzeźwiające, szczególnie schłodzone do temperatury 10 st. C. Trochę ostre w smaku. Świetne do pstrąga, a także grillowanych mięs. Ul. Oboźna 9, Śródmieście, tel. 022 826 83 17.
—mq