Niszczejące od 20 lat instalacje z metalu przy ul. Kasprzaka, dla których miejsce miały znaleźć władze Woli. Zamieszanie wokół prywatnego parku rzeźb Magdaleny Abakanowicz. Przykładów na to, jak urzędniczy brak wyobraźni spycha w niebyt ciekawe pomysły artystów i animatorów kultury, można mnożyć. Na szczęście są wyjątki.
W otoczonym blokami parku Bródnowskim już niedługo zobaczymy realizacje czwórki artystów. Swoje prace pokażą tam związani z Targówkiem Paweł Althamer i Monika Sosnowska. Będą i goście z zagranicy: Olafur Eliasson, duński artysta, którego praca „The Weather Project“ z 2003 r. przyciągnęła do londyńskiego Tate Modern dwa miliony widzów, oraz pochodzący z Buenos Aires Rirkrit Tiravania, badający społeczne aspekty bycia artystą. Wszystko dzięki doskonałej współpracy muzeum, artysty i urzędników gminy Targówek.
– Inicjatorem akcji jest Paweł Althamer, który jako mieszkaniec Bródna włącza się w życie dzielnicy w różny sposób. Bardzo się w nią zaangażował burmistrz Krzysztof Bugla – mówi Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej. – Dla nas współpraca z nimi jest bardzo satysfakcjonująca.
Satysfakcja idzie w parze ze skutecznością. Mimo kryzysu finansowego wszystko przebiega zgodnie z założonym wcześniej harmonogramem. Do 15 marca złożone mają być wszystkie projekty. 24 maja lub 21 czerwca artyści w parku Bródnowskim odsłonią swoje rzeźby. A już w ten piątek, jak zapewnia dyrektor MSN, specjalna komisja wybierze się do parku, by wybrać lokalizacje dla poszczególnych prac.
Park Bródnowski to światełko nadziei dla tych, którym ciekawa sztuka w naszej przestrzeni publicznej leży na sercu. Jaki jest klucz do sukcesu?