Z powodu ulewy w woj. małopolskim, śląskim i podkarpackim ogłoszono wczoraj alarmy przeciwpowodziowe.

Kilkanaście osób ewakuowano z domów w Małopolsce. W Tęgoborzu powstało osuwisko, zagrażające domowi jednorodzinnemu. Ewakuowano cztery osoby, w tym dwoje dzieci, które znalazły schronienie u najbliższej rodziny. W Skrzyszowie podtopione zostały domy, z których ewakuowano dwie rodziny. Władze gminy zapewniły im schronienie.

– W całym regionie występują głównie podtopienia terenu, zalania piwnic, podmywania budynków oraz osunięcia gruntu, które wynikają głównie z intensywnych opadów deszczu. Rzeki jednak nie wylewają, mieszczą się w korytach – mówiła wieczorem rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Sieradzka.

Stan alarmowy był przekroczony w niedzielę wieczorem w sześciu miejscach, a stan ostrzegawczy w 23 miejscach w tym regionie.

W Wadowicach nurt wezbranej Dąbrówki porwał mostek przy stadionie. W Krakowie odwołano zawody wioślarskie, w których miały się zmierzyć osady z Cambridge i Oksfordu oraz polska złota czwórka podwójna z Pekinu. „Popłynęli” tylko na symulatorach na brzegu. Wstrzymano spływ przełomem Dunajca.

Pogoda wymusiła również zmiany w programie Jarmarku Świętokrzyskiego. Pielgrzymka króla Jagiełły na Święty Krzyż, z Danielem Olbrychskim w roli monarchy, została skrócona.

Pogotowia przeciwpowodziowe wprowadzono wieczorem m.in. w Krakowie, Nowym Sączu i Starym Sączu.

Deszcz spowodował podtopienie torów kolejowych między dwiema dzielnicami Katowic: Ligotą i Brynowem, na głównym szlaku kolejowym łączącym Katowice z Bielskiem-Białą i południową granicą Polski. Pociągi kierowano na trasy objazdowe.

W województwie śląskim pogotowia i alarmy powodziowe wprowadzono w kilku powiatach, m.in. w Bielsku–Białej.

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

Pogotowia i alarmy przeciwpowodziowe ogłoszono także w kilku powiatach województwa podkarpackiego, m.in. w Krośnie.

Woda daje się we znaki kierowcom, m.in. w Bielsku-Białej, gdzie nieprzejezdna była droga wylotowa do Żywca w dzielnicy Mikuszowice.

Zalane były niektóre ulice w Krakowa, droga w Bochni i w Przebieczanach w powiecie wielickim w Małopolsce.

Synoptycy ostrzegają, że ma intensywnie padać także dziś i we wtorek.