Reklama
Rozwiń

Nadchodzą gwałtowne burze. Alert RCB dla pięciu województw

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało do mieszkańców pięciu województw ostrzeżenia przed gwałtownymi burzami, gradem, silnym wiatrem i ulewnymi deszczami. Zaapelowano, by pozostać w domach.

Aktualizacja: 23.06.2021 15:57 Publikacja: 23.06.2021 15:48

Nadchodzą gwałtowne burze. Alert RCB dla pięciu województw

Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

"Uwaga! Dziś gwałtowne burze, grad, silny wiatr i ulewny deszcz. Możliwe podtopienia i przerwy w dostawie prądu. Zostań w domu, jeśli możesz" - ostrzeżenia o tej treści otrzymali mieszkańcy województw: mazowieckiego, lubelskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego – powiaty: ełcki, olecki, piski oraz podkarpackiego – powiaty: niżański, leżajski, stalowowolski.

Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, należy spodziewać się  opadów deszczu, których suma wynieść 100 mm oraz wiatru, który w porywach osiągnie 100km/h.

We wtorek nawałnica przeszła nad Poznaniem. Jeszcze w środę strażacy usuwali skutki załamania pogody. Służby po burzy otrzymali ponad 1700 zgłoszeń.

W mieście doszło do wielu podtopień, zalane były niektóre drogi. W kulminacyjnym momencie bez prądu było ok. 7 tys. odbiorców.

RCB radzi, aby:

usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr,

przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami lub w obniżeniach terenu,

zamknąć okna i drzwi,

pozostać w domu, jeżeli jest to możliwe,

jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie, jeżeli jesteśmy poza domem,

nie zatrzymywać się pod drzewami,

zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz,

przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne,

uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie – przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Materiał Promocyjny
Garden Point – Twój klucz do wymarzonego ogrodu
Wydarzenia
Czy Unia Europejska jest gotowa na prezydenturę Trumpa?
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!