Dziękujemy, że śledziliście z „Rzeczpospolitą” I turę wyborów prezydenckich. Zapraszamy od rana na relację z pierwszego dnia kampanii przed II turą.

Więcej informacji, analiz i komentarzy w naszym specjalnym raporcie: Wybory prezydenckie 2020

01:35

Wyniki badania late poll: zwiększyła się przewaga Andrzeja Dudy nad Rafałem Trzaskowskim, w porównaniu do sondażu exit poll Ipsos. Urzędujący prezydent ma 42,5 proc. głosów, kandydat Koalicji Obywatelskiej – 30,3 proc. Niżej Władysław Kosiniak-Kamysz dogonił Roberta Biedronia, a właściwie poparcie dla obu kandydatów spadło do tego samego poziomu.

00:57

– Zaprosiłem pana prezydenta Andrzeja Dudę. Jestem gotów do debaty każdego dnia – powiedział Rafał Trzaskowski.

00:37

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

00:34

00:30

00:26

W Stanach Zjednoczonych Andrzej Duda zdobył 50,7 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski 34,6 proc.

00:14

– Z całą pewnością jedno, co się Polsce przykrego może zdarzyć, to Rafał Trzaskowski prezydentem – powiedział Marek Jakubiak, kandydat w wyborach prezydenckich, po ogłoszeniu sondażowych wyników I tury.

00:11

Przecież ten człowiek mówił o tym, że podwyższenie Polakom wieku emerytalnego to był wysiłek modernizacyjny. Jak można było w ogóle coś takiego powiedzieć, przecież to trzeba być oderwanym od rzeczywistości – mówił o Rafale Trzaskowskim prezydent Andrzej Duda.

00:03

– Wynik drugiej tury jest otwarty. Rozstrzygnie mobilizacja elektoratów tych kandydatów, którzy odpadli. Mam nadzieję, że wygra lepszy, choć dobrze wiem, że demokracja nie zawsze podziela moje opinie – powiedział szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk.

00:02

23:59

Urzędujący prezydent Andrzej Duda wygrał I turę wyborów prezydenckich w Polsce, ale konserwatywny polityk jest zmuszony zmierzyć się w dogrywce z liberalnym prezydentem Warszawy – pisze o wynikach badania exit poll po I turze wyborów prezydenckich w Polsce niemiecka agencja dpa.

23:51

23:45

Mecenas Roman Giertych wynik pierwszej tury wyborów prezydenckich poznał wśród członków sztabu i sympatyków Szymona Hołowni. – Zagłosowałem na Szymona Hołownię i stąd moja obecność tutaj – wyjaśnił.

23:43

Mimo tego, że w internecie zabłysnęliśmy, zdajemy sobie sprawę, że to internet, a większość tych ludzi nie chodzi na wybory – powiedział Stanisław Żółtek

23:25

23:24

„PAD (Prezydent Andrzej Duda) startuje z lepszej pozycji niż 5 lat temu po I turze” – napisał na Twitterze po ogłoszeniu wyników badania exit poll po I turze wyborów prezydenckich europoseł PiS Patryk Jaki. „Kapitalny wynik Rafała Trzaskowskiego, kandydata zmiany. Ponad 30% poparcia” – pisał z kolei senator Krzysztof Brejza.

Zobacz komentarze polityków

23:20

23:19

Urzędujący prezydent Andrzej Duda zdobył najwięcej głosów w I turze wyborów prezydenckich w Polsce – wskazuje wynik badania exit poll, ustanawiający scenę dla (..) głosowania w II turze, które może ukształtować relację Polski z UE na lata – pisze Reuters o wyborach prezydenckich w Polsce.

23:17

Andrzej Duda wygrał z Rafałem Trzaskowskim na wsi, gdzie głosowało na niego 54,7 proc. wyborców, oraz w małych i średnich miastach. Na urzędującego prezydenta głosowało także 69,4 proc. wyborców z wykształceniem podstawowym. Duda zwyciężył również w 12 z 16 województw – wynika z sondażu Ipsos.

23:16

W drugiej turze wyborów prezydenckich 45,4 proc. ankietowanych chce zagłosować na Andrzeja Dudę. Urzędujący prezydent pokonuje Rafała Trzaskowskiego – wynika z sondażu Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24.

23:12

23:06

– Trzaskowski to jest mój były student. W Warszawie realizował swoją funkcję bardzo dobrze. Teraz powinien pokazać swoją inteligencję, przyzwoitość i poczucie humoru, i ma szanse wygrać w II turze – powiedziała prof. Jadwiga Staniszkis

23:03

– Otwarcie mówię o polskim rolnictwie i realizuję jego interesy. Chcę, aby rolnicy mieli poczucie, że państwo traktuje ich poważnie – powiedział Andrzej Duda.

23:02

Zwracam się do wszystkich głosujących na Andrzeja Dudę: Szanuję Was! Rozumiem Was! Możecie mieć inną ocenę ostatnich 5 lat, ale jest wiele rzeczy, w których się zgadzamy – mówił Trzaskowski.

23:01

Gratulacje Szymon Hołownia i Krzysztof Bosak Jedynce i Dwójce nie gratuluję, bo oczywistym było, że dwa pierwsze miejsca są już od czasów Magdalenki zarezerwowane

Opublikowany przez

Paweł Kukiz

 

Niedziela, 28 czerwca 2020

22:59

– Teraz najważniejsza jest rozmowa o przyszłości. Zostawmy stare spory za sobą. Wzywam Prezydenta Andrzeja Dudy do debaty. W Polsce są tysiące ludzi pozostawionych bez pomocy – mówi Rafał Trzaskowski.

22:57

22:54

22:53

Czy kohabitacja w przypadku wygranej w drugiej turze Rafała Trzaskowskiego byłaby trudna dla rządu PiS? – To mało powiedziane. Uważam, że to bardzo czarny, bardzo niedobry scenariusz dla Polski – ocenił premier Mateusz Morawiecki.

22:50

22:41

Inaczej niż w poprzednich wyborach kandydaci nie dbali o poparcie osób znanych. Ci jednak swoje deklaracje składali w internecie.

22:36

Przed wyborami państwowa telewizja zdecydowała się na uprawianie ostrej krucjaty informacyjno-komentarzowej. Czy czeka nas teraz dokręcenie śruby?

22:33

22:31

Dwaj główni kandydaci w wyborach prezydenckich już od pierwszych chwil od ogłoszenia wyników sondażowych exit poll rozpoczęli walkę o głosy w drugiej turze. Andrzej Duda dziękował wszystkim, którzy głosowali na jego konkurentów, gratulując Polakom wysokiej frekwencji w pierwszej turze. Zapewniał, że on nikogo nie atakował i w ogóle chce wszystkich łączyć, choć w kampanii słuchając go, można było odnieść zgoła inne wrażenie.

Komentarz Michała Szułdrzyńskiego

22:29

Pandemia, zmiana kandydata głównej partii opozycyjnej, spory wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. To była nietypowa walka o Pałac Prezydencki. Podsumowuje Michał Kolanko.

22:24

Podobnie jak w poprzednich wyborach – mimo obowiązywania również w internecie ciszy wyborczej – na Twitterze internauci wymieniali się mniej lub bardziej wiarygodnymi doniesieniami z tzw. bazarku, w których nazwiska kandydatów w wyborach prezydenckich „ukryte” były pod nazwami produktów spożywczych lub innego rodzaju towarów. Wykorzystywano także twitterowy skrót jakiego używa się pisząc o Andrzeju Dudzie (PAD – prezydent Andrzej Duda), oraz pierwsze sześć litery nazwiska Rafała Trzaskowskiego.

22:22

Prezydent Andrzej Duda w jakimś sensie wszedł w buty Bronisława Komorowskiego sprzed pięciu lat – opatrzył się, nie spełnił niektórych obietnic, powtarza te same argumenty – mówił były prezydent, Aleksander Kwaśniewski, w rozmowie z TVN24.

22:18

22:17

Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że nie zamierza rezygnować z funkcji szefa PSL.

22:16

– Jedno, co Polsce przykrego może się zdarzyć, to Rafał Trzaskowski prezydentem – powiedział po ogłoszeniu wyników wyborów Marek Jakubiak.

22:15

22:14

PKW: Ogłoszenie wyniku wyborów możliwe we wtorek, najpóźniej w środę rano

22:13

69,4 proc. wyborców z wykształceniem podstawowym zagłosowało na Andrzeja Dudę – Exit poll Ipsos

22:12

22:06

– Kiedy zaczynaliśmy naszą drogę nikt nie pomyślałby, że to jest możliwe – powiedział bezpartyjny kandydat na prezydenta Szymon Hołownia, który według sondażowych wyników wyborów prezydenckich uzyskał trzecie miejsce.

22:04

Głosy w grupie wiekowej 60+:

Andrzej Duda 58,7%
Rafał Trzaskowski 31,3%
Szymon Hołownia 4,5%

22:03

Głosy w grupie wiekowej 18-29:

Trzaskowski 23,8%
Bosak 23,0%
Hołownia 22,3%
Duda 19,3%
Biedroń 7,2%

21:57

Na wieczorze wyborczym Andrzeja Dudy nie było Jarosława Kaczyńskiego. Ryszard Terlecki w rozmowie z TVN24 powiedział, że wie, gdzie jest prezes PiS, ale nie jest upoważniony, by o tym mówić. – Jutro państwo będą wiedzieć – zapowiedział.

21:56

Jest finał – oczywiście nie daje mi on osobiście satysfakcji, nie ma co ukrywać – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, który według badania exit poll Ipsos uzyskał w wyborach prezydenckich 2,6 proc. głosów i zajął szóste miejsce.

21:54

– Na pewno nie zagłosuję na Andrzeja Dudę – zapowiedział Szymon Hołownia.

21:50

21:48

Andrzej Duda wygrał w 12 województwach, a Rafał Trzaskowski w 4 – wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN24 i Polsat News.

21:41

– Ten finał nie dał mi satysfakcji – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz. – Nie wierzę, że z bratobójczej wojny wyjdzie coś dobrego – mówił lider PSL.

21:40

– To my przyciągamy większe zainteresowanie społeczne, to my jesteśmy przyszłością, to my jesteśmy ideową prawicą – mówił Krzysztof Bosak.

21:37

– Mam w sobie siłę, żeby stanąć na czele ruchu i poprowadzić nas dalej – zapowiedział Szymon Hołownia.

21:36

– Czasami się wygrywa, czasami się przegrywa, ale my jesteśmy w polityce po to, żeby w końcu coś się zmieniło – powiedział kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń. – Lewica nigdy nie miała łatwo, ale zawsze zwyciężamy wtedy, kiedy jesteśmy zjednoczeni – podkreślił.

21:35

– PiS i Platforma Obywatelska to kolos na glinianych nogach – mówił kandydat Konfederacji.

21:33

– Konfederacja stała się trzecią siła w Polsce. Przyjdzie czas na spokojną analizę – powiedział Krzysztof Bosak.

21:28

Inaczej niż pięć lat temu wynik I tury wyborów prezydenckich nie zwiastuje szybkiej zmiany polityki gospodarczej. Ale w dłuższej perspektywie – kto wie… – komentuje Krzysztof Adam Kowalczyk.

21:27

W dalszej części swojego wystąpienia Szymon Hołownia powiedział, że to „to też nie do końca wynik jego marzeń”. – Czeka nas 5 lat wojny polsko-polskiej – powiedział.

21:25

– Czasami się wygrywa, czasami się przegrywa, ale my jesteśmy w polityce po to, żeby w końcu coś się zmieniło – powiedział Robert Biedroń.

21:24

21:23

– Tak, to jest wynik moich marzeń. Już teraz przekonaliśmy 2,5 mln ludzi – mówi Szymon Hołownia.

21:22

21:20

– Ten wynik pokazuje jedno. Ponad 58 proc. naszego społeczeństwa chce zmiany. Będę waszym kandydatem, będę kandydatem zmiany – powiedział kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski po ogłoszeniu wstępnych sondażowych wyników wyborów.

21:19

– W tej kampanii wielokrotnie czułem dumę, bo był w niej kandydat, kto mówił o lewicowych wartościach, o równości, demokracji. Był kandydat, który miał odwagę mówić tym, co dla nas ważne. To Robert Biedroń – mówił Adrian Zandberg.

21:18

21:17

21:16

– Jeśli wyniki I tury wyborów prezydenckich podane w sondażu exit poll potwierdzą się, wówczas można będzie powiedzieć, że – paradoksalnie – wśród sześciu głównych kandydatów ubiegających się o urząd prezydenta zwycięzców jest więcej niż przegranych – komentuje Artur Bartkiewicz.

21:15

– Pokazałeś, co to znaczy świeckie państwo, prawa kobiet, równość małżeńska i równość społeczna – mówił na wieczorze wyborczym Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

21:14

– Dziękuję Krzysztofowi Bosakowi i jego wyborcom. Jeśli chodzi o wolność gospodarczą mamy w większości takie same poglądy – powiedział Trzaskowski.

21:12

21:11

Wynik sprzed pięciu lat pobity o kilka długości – mówił po ogłoszeniu wyników badań exit poll prezydent Andrzej Duda. Według badania exit poll prezydent Duda zdobył 41,8 proc. głosów w I turze wyborów prezydenckich.

21:10

– My w przeciwieństwie do rządzących wyciągamy wnioski. Chcę jasno powiedzieć: utrzymamy 500 plus, wiek emerytalny, 13. emeryturę. Ale możemy mieć jeszcze więcej: możemy mieć wspólnotę – mówił Rafał Trzaskowski.

21:09

Andrzej Duda pogratulował wszystkim kandydatom, którzy startowali w pierwszej turze.

21:08

– Zadecydujecie, czy będziecie mieć silnego prezydenta, który będzie patrzył władzy na ręce czy takiego, który nawet nie szanuje swojego podpisu – powiedział

21:07

Exit poll Ipsos: Frekwencja wyniosła 62,9 proc.

21:06

Andrzej Duda pogratulował wyniku Rafałowi Trzaskowskiemu. Z sali dobiegło buczenie.

21:05

– Wynik sprzed 5 lat pobity o kilka długości. Przy 10 kontrkandydatach. Dziękuję za gremialną frekwencję. Dziękuję, że poszliście Państwo na wybory, to bardzo ważne – powiedział Andrzej Duda.

21:04

21:03

W Łowiczu swoje wystąpienie rozpoczął prezydent Andrzej Duda.

21:02

21:00

20:47

Straż Miejska z Warszawie pomagała dziś mieszkańcom, którzy o własnych siłach nie mogli dostać się do lokalu wyborczego.

20:42

Przypominamy, że jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy głosów, druga tura wyborów odbędzie się 12 lipca.

20:34

Osoby, które ustawią się w kolejce przed godziną 21, będą mogły zagłosować nawet po oficjalnym zakończeniu wyborów.

20:31

Do końca głosowania zostało mniej niż pół godziny. Przed niektórymi komisjami nadal wielu wyborców czeka w kolejkach.

20:26

We Francji Polacy mogą głosować w czterech okręgach wyborczych. Trzy znajdują się w Paryżu, a jeden w Lyonie.

20:24

W Kaliszu członkini komisji wyborczej spryskiwała ludzi płynem do dezynfekcji. Kobieta tłumaczyła, że robi to dla dobra głosujących.

20:18

AFP

AFP

20:04

Na warszawskich Bielanach komisarz wyborczy podjął decyzję o wykorzystaniu rezerwy kart do głosowania. Poinformował o tym burmistrz dzielnicy Grzegorz Pietruczuk

Głos oddany! Na Bielanach na godzinę 17 frekwencja 55,13 proc. Komisarz wyborczy podjął decyzję o wykorzystaniu…

Opublikowany przez

Grzegorza Pietruczuka – Burmistrza Dzielnicego Bielanego

 

Niedziela, 28 czerwca 2020

20:00

Jeszcze przez godzinę można głosować. Lokale wyborcze zostaną zamknięte o godzinie 21:00.

19:55

PKW poinformowała, że do każdej komisji, która zauważy, że wydała 80 proc. kart do głosowania, będą wysyłane kolejne karty. Do takich sytuacji doszło już m.in. w Łodzi i Krakowie.

19:40

Policja poinformowała, że od początku obowiązywania ciszy wyborczej doszło do 41 przypadków jej naruszenia. W Toruniu przewodniczący komisji wyborczej miał 2,62 promila alkoholu w organizmie.

19:13

Do godziny 17 frekwencja w I turze wyborów prezydenckich w Polsce wyniosła 47,89 proc. PKW już informując o frekwencji z godziny 12 zwracała uwagę, że może się ona okazać rekordowa. Polskie rekordy frekwencji są znacznie niższe niż rekordy w innych państwach Europy. W Belgii, gdzie 26 maja 2019 roku odbyły się wybory do parlamentu federalnego frekwencja wyniosła aż 90,01 proc. Przy tym wyniku trzeba jednak zaznaczyć, że głosowanie w Belgii jest obowiązkowe a nie oddanie głosu w wyborach jest karane grzywną.

Fot. Robert Gardzinski

Fot. Robert Gardzinski

18:35

Największa frekwencja: woj. mazowieckie – 51,32 proc., woj. małopolskie – 50,27 proc., podkarpackie – 49,19. Jeśli chodzi o miasta największą frekwencję zanotowano w Warszawie – 54,76, Poznaniu – 53,21 proc. i Zielonej Górze – 53,04 proc.

18:34

W wyborach prezydenckich w 2015 r. frekwencja do godziny 17 wynosiła – 34,41 proc., w wyborach parlamentarnych z 2019 r. – do godziny 17 frekwencja wynosiła 45,94 proc.

18:32

Frekwencja do godziny 17 – 47,89 proc.

17:26

Najwyższą jak dotąd frekwencję wyborczą w wyborach organizowanych w Polsce po 1989 roku zanotowano w II turze wyborów prezydenckich z 1995 roku – wówczas do urn poszło 68,23 proc. uprawnionych (w I turze frekwencja wyniosła wówczas 64,70 proc.).

Fot. Robert Gardzinski

Fot. Robert Gardzinski

16:47

Podczas pierwszej tury wyborów prezydenckich w 2015 roku frekwencja na godzinie 12.00 wynosiła 14,61 proc. W tym roku – jak podała PKW – frekwencja na godzinę 12.00 wyniosła 24,08 proc.

16:04

Tegoroczne wybory, w związku z epidemią, odbywają się w szczególnym reżimie sanitarnym co wiąże się m.in. z regularnym dezynfekowaniem wnętrza komisji wyborczych.

Fotorzepa, Jerzy Dudek

Fotorzepa, Jerzy Dudek

14:30

W porównaniu z 2015 r. największy przyrost frekwencji na godzinę 12 w województwie mazowieckim i zachodniopomorskim; najmniejszy na Podkarpaciu.

13:45

Państwowa Komisja wyborcza poinformowała, że frekwencja wyborcza o godzinie 12.00 wyniosła 24,08 %. Najwięcej osób głosowało w Warszawie.

Fotorzepa, Przemysław Malinowski

Fotorzepa, Przemysław Malinowski

10:45

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała o rozpoczęciu i przebiegu głosowania w wyborach prezydenckich. Szef PKW Sylwester Marciniak wspomniał o utrudnieniach w głosowaniu, związanych z pandemią oraz pogodą. – Zanosi się na wysoką frekwencję – powiedział szef PKW Sylwester Marciniak.

Fotorzepa, Artur Bartkiewicz

Fotorzepa, Artur Bartkiewicz

9:30

Lokale wyborcze rozpoczęły pracę o 7.00 i już przed otwarciem ustawiały się przed nimi kolejki chętnych do oddania głosu. Lokale będą otwarte do 21.00. Należy w nich przestrzegać zaleceń ministra zdrowia dotyczących ochrony przed koronawirusem: obowiązuje zachowanie odstępu od innych głosujących oraz zakrycie ust i nosa. Maseczkę trzeba będzie na chwilę uchylić przed komisją wyborczą, w celu umożliwienia identyfikacji.

Fotorzepa, Artur Bartkiewicz

Fotorzepa, Artur Bartkiewicz

7:01

7:00

W całym kraju otwarto lokale wyborcze. Rozpoczęło się głosowanie w wyborach prezydenckich.

6:02

PKW zorganizuje cztery konferencje wyborcze 28 czerwca:

O godz. 10:00 – o rozpoczęciu i przebiegu głosowania,

O godz. 13:30 – o frekwencji wyborczej i przebiegu głosowania,

O godz. 18:30 – o frekwencji wyborczej i przebiegu głosowania,

O godz. 22:00 – o zakończeniu głosowania,

6:01

Uprawnionych do głosowania w wyborach prezydenckich jest 30 237 180 osób (z tego 373 751 mieszka poza granicami kraju).

6:00

Lokale wyborcze będą 28 czerwca otwarte od godziny 7 do godziny 21. Jeśli PKW nie przedłuży ciszy wyborczej o godzinie 21 podane zostaną wyniki badania exit poll.

W wyborach prezydenckich startuje 11 kandydatów. Są to (w alfabetycznej kolejności): Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Andrzej Duda, Szymon Hołownia, Marek Jakubiak, Władysław Kosiniak-Kamysz, Mirosław Piotrowski, Paweł Tanajno, Rafał Trzaskowski, Waldemar Witkowski i Stanisław Żółtek.

Aby głos w wyborach prezydenckich został oddany ważnie wyborca musi postawić krzyżyk przy nazwisku jednego tylko kandydata. Postawienie krzyżyka przy nazwisku więcej niż jednego kandydata, albo nie postawienie krzyżyka przy nazwisku żadnego kandydata sprawi, że głos będzie uznany za nieważny.

W związku z epidemią koronawirusa wybory odbywają się w specjalnym reżimie sanitarnym - przed wejściem do lokalu wyborczego należy zakryć nos i usta (odsłania się je tylko na chwilę, aby członkowie komisji mogli dokonać identyfikacji wyborcy), w lokalu wyborczym należy zachowywać 1,5 metra odległości od innych osób, a na każdą osobę w lokalu wyborczym muszą przypadać minimalnie 4 metry kwadratowe powierzchni.