W świetle badań naukowych miedź ma właściwości antybakteryjne i jest w stanie zniszczyć mikroorganizmy patogenne, które zagrażają zdrowiu i życiu ludzi. Mając na uwadze fakt, że zachorowania w szpitalach spowodowane są zakażeniami bakteryjnymi, stanowiącymi 35–80 proc. wszystkich zakażeń, stosowanie miedzi i jej stopów staje się wręcz nieodzowne.
Miedź i jej stopy znalazły zastosowanie m.in. w produkcji urządzeń medycznych, a renomowane szpitale na całym świecie coraz częściej wymieniają powierzchnie dotykowe na wykonane z miedzi przeciwdrobnoustrojowej Cu+.
Miedź aktywna jest coraz szerzej stosowana w wielu krajach również poza placówkami zdrowotnymi. Powierzchnie wykonane z miedzi przeciwdrobnoustrojowej są już obecne np. na lotniskach i dworcach kolejowych. Wiosną tego roku media informowały o innowacyjnym podejściu władz francuskiego miasteczka Bezannes, w którym zainstalowano w ratuszu, szkole i innych budynkach użyteczności publicznej klamki i poręcze wykonane z miedzi przeciwdrobnoustrojowej.
To, co jest coraz szerzej stosowane na świecie, nadal jest nowością w Polsce. Pionierem w wykorzystaniu zalet metalu jest Miedziowe Centrum Zdrowia z Lubina.
– Jako szpital będący w grupie KGHM w naturalny sposób interesowaliśmy się możliwością zastosowania miedzi aktywnej i jej zalet w szpitalu – mówi prezes zarządu Miedziowego Centrum Zdrowia Piotr Milczanowski.