W poniedziałek składam zawiadomienie do prokuratury. Nie można pozwolić, aby jakiekolwiek wybory zostały ludziom ukradzione – napisał w piątek wieczorem na Twitterze szef klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk. To reakcja na naszą publikację na rp.pl o kontrowersjach wokół ostatniej kampanii Andrzeja Dudy.

Spółka HyperCrew z Nowego Sącza odpowiadała za kampanię w sieci Dudy. W tym samym czasie otrzymała milion złotych od firmy Czysta3.vc, która z grantu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju inwestuje pieniądze w startupy. Tyle że HyperCrew nie jest startupem, a NCBiR na taką inwestycję zgody nie wydał.

Dowiedz się więcej: Kampania Andrzeja Dudy, NCBiR i miliony złotych

– Wybieram się także z kontrolą do NCBiR, by zbadać, jak przyznawano 40-milionową dotację dla Czysta3.vc, kto o tym decydował i dlaczego – mówi nam Tomczyk, który był szefem kampanii Rafała Trzaskowskiego, konkurenta Dudy. Teraz chce, by prokuratura sprawdziła, czy nielegalnie finansowano kampanię Dudy. – Grozi za to Trybunał Stanu – dodaje.

Mec. Roman Giertych przypomniał na Twitterze, że z NCBiR był związany prof. Jan Duda, ojciec prezydenta RP. Zasiadał w komisji, która rozpatruje odwołania od decyzji o odmowie przyznania środków finansowych na realizację projektów.

Właśnie dopiero po odwołaniu spółka Czysta3.vc otrzymała 40-milionową dotację. Czteroletnia kadencja prof. Dudy skończyła się pół roku po wyborach prezydenckich.