Po tym, jak premier zlecił ministrom ograniczanie wydatków, rząd ogłosił, że znalazł w ten sposób 20 mld zł oszczędności.

Według 78 proc. badanych w sondażu GfK Polonia dla „Rz”, rząd w obliczu kryzysu powinien oszczędzać przede wszystkim na administracji rządowej.

Gabinet Donalda Tuska zapowiedział, że największe cięcia dotkną budżety MON (głównie zakupy dla wojska), wojewodów, MSWiA i szkolnictwa wyższego. Ankietowani także proponują zmniejszanie wydatków na obronę narodową. Jednak jako kolejne dziedziny wymieniają sport i kulturę.

– Przeciętnemu Kowalskiemu wydaje się, że wystarczy, jak rząd sam zaciśnie pasa i już inni będą zwolnieni z oszczędzania. Niestety, tak nie jest – komentuje wyniki sondażu psycholog społeczny Janusz Czapiński z Uniwersytetu Warszawskiego. – Jak się zacznie sypać administracja, to skutki tego odczujemy wszyscy, a kryzys może się pogłębić, bo np. nie będziemy potrafili wykorzystać funduszy unijnych.

– Żaden program oszczędnościowy nie ma szans na akceptację opinii publicznej, jeśli rząd nie pokaże, że sam oszczędza – mówi z kolei socjolog Jacek Kucharczyk z Instytutu Spraw Publicznych.

Czy słusznie zakładamy, że można oszczędzać na obronie narodowej? – Nasi sąsiedzi np. Rosja właśnie teraz, w obliczu kryzysu zwiększają wydatki na armię. To musi dać politykom do myślenia. Oszczędzanie może odbić się negatywnie na bezpieczeństwie naszego państwa – ocenia gen. Roman Polko, były dowódca GROM.

– Nie wolno nam oszczędzać na sporcie – mówi senator Andrzej Person (PO). – Oszczędności spowodują wzrost wydatków na ochronę zdrowia. Skandynawowie, którzy najchętniej w Europie uprawiają sport, żyją znacznie dłużej od nas. My jesteśmy pod tym względem na szarym końcu – dodaje. Jego zdaniem wielu badanych nie zdaje też sobie sprawy, że byłyby to oszczędności na basenach i boiskach dla dzieci, a nie na skompromitowanych działaczach.

Sporo zwolenników ma również cięcie wydatków na kulturę. – Dla części Polaków to jest pewien luksus, bez którego da się żyć – mówi Jacek Kucharczyk.

Ekspertów cieszą niskie wskazania (po 2 proc.) na ewentualne oszczędności w edukacji i budowie dróg.

Autopromocja
LOGISTYKA.RP.PL

Branża, która napędza polską gospodarkę

CZYTAJ WIĘCEJ

– To pocieszające, że dotarło do nas, jak ważne dla przyszłości kraju jest inwestowanie w te dziedziny – mówi prof. Janusz Czapiński.