Reklama

Australia: Upał zabija dziesiątki dzikich koni

Skrajnie wysokie temperatury, jakie panują w środkowej Australii, spowodowały śmierć kilkudziesięciu dzikich koni. Temperatura od niemal dwóch tygodni nie spada poniżej 42 stopni.

Aktualizacja: 23.01.2019 12:29 Publikacja: 23.01.2019 11:45

Australia: Upał zabija dziesiątki dzikich koni

Foto: Facebook/Ralph Turner

amk

Upały w Australii nie są niczym nadzwyczajnym, natomiast anormalny jest okres ich trwania bez spadku temperatury.

W okolicach Santa Teresa w środkowej Australii temperatura od 12 dni nie spada poniżej 42 stopni Celsjusza, a w odległym o 80 km Alice Springs - od 13. To najdłuższy okres takich upałów od 1940 roku.

W tym właśnie rejonie żyją stada koni, nazywanych Brumby - prawdopodobnie od nazwiska właściciela, jednego z pierwszych osadników, który porzucił swoje stado i wyjechał.

Konie zostały sprowadzone na kontynent australijski w drugiej połowie XVIII wieku. Uciekające lub uwalniane przez człowieka zwierzęta dziczały, krzyżowały się między sobą i obecnie stanowią mieszaninę  wielu ras koni i kuców.

Australijczycy wyłapywali zdziczałe konie i wykorzystywali je w wielu dziedzinach - w policji, transporcie, rolnictwie czy do wyścigów. Sporo koni pozostaje jednak w stanie dzikim.

Reklama
Reklama

Miejscowa społeczność ma z nimi długie i bliskie związki i dba o dobrostan zwierząt.

Jeden z członków lokalnej społeczności, Ralph Turner z aborygeńskiego plemienia Arandów, postanowił sprawdzić, jaki jest stan wody w zbiorniku nazywanym Deep Hole (głęboka dziura - red.). Był to równocześnie wodopój, z którego korzystały dzikie konie.

Na miejscu Turner zastał przejmujący widok - leżące na odcinku ok. 100 metrów wzdłuż brzegów wyschniętego zbiornika ciała kilkudziesięciu koni, w różnym stanie rozkładu.

Fala upałów dotknęła nie tylko konie. Australijskie media donoszą o śmierci stad wielbłądów w okolicy rzeki Docker.

Wydarzenia
Poznaliśmy nazwiska laureatów konkursu T-Mobile Voice Impact Award!
Materiał Promocyjny
UltraGrip Performance 3 wyznacza nowy standard w swojej klasie
Wydarzenia
Totalizator Sportowy ma już 70 lat i nie zwalnia tempa
Polityka
Andrij Parubij: Nie wierzę w umowy z Władimirem Putinem
Materiał Promocyjny
Ubezpieczenie domu szyte na miarę – co warto do niego dodać?
Materiał Promocyjny
Manager w erze AI – strategia, narzędzia, kompetencje AI
Materiał Promocyjny
Prawnik 4.0 – AI, LegalTech, dane w codziennej praktyce
Reklama
Reklama