Każdy, kto zamierza głosować tam, gdzie ma stałe zameldowanie, do spisu wyborców został wpisany z urzędu. Wystarczy, że stawi się 20 czerwca w lokalu wyborczym z dokumentem tożsamości.
Nieco trudniej mają ci, którzy chcą głosować poza miejscem zamieszkania. Powinni się postarać o zaświadczenie o prawie do głosowania. Mają na to czas do 18 czerwca. Wniosek o zaświadczenie składa się i odbiera “od ręki” w urzędzie gminy, gdzie mają stałe zameldowanie. Po otrzymaniu go zostaną skreśleni z tamtejszego spisu wyborców. Z zaświadczeniem będą mogli głosować w dowolnym obwodzie w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.
Na statku można też głosować bez zaświadczenia, jeśli do 17 czerwca złoży się do kapitana wniosek o wpisanie do spisu wyborców. Trzeba w nim podać: nazwisko i imiona, imię ojca, datę urodzenia, adres stałego zamieszkania.
Obwody głosowania na polskich statkach morskich tworzy minister infrastruktury. Ich wykaz będzie dostępny we wszystkich delegaturach Krajowego Biura Wyborczego i na stronie [link=http://www.pkw.gov.pl]www.pkw.gov.pl[/link].
Bez zaświadczenia można też głosować za granicą, jeśli do 17 czerwca złoży się do konsula wniosek o dopisanie do spisu wyborców w obwodzie utworzonym za granicą. Mogą to zrobić zarówno wyborcy na stałe mieszkający za granicą, jak i ci, którzy przebywają tam czasowo. Wniosek można złożyć ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub pocztą elektroniczną.