Na Platformę Obywatelską chce głosować niemal co drugi badany (47 proc.) – wynika z najnowszego sondażu GfK Polonia dla "Rz". Jednak w ciągu ostatnich dwóch tygodni poparcie dla partii rządzącej spadło o 3 pkt proc.

– Platforma wykorzystała już bonus, jaki dał jej start polskiej prezydencji w Unii. W ostatnich dwóch tygodniach była wyjątkowo mało aktywna – komentuje dr Jacek Kucharczyk, socjolog z Instytutu Spraw Publicznych. – Można powiedzieć, że jest to z jej strony cisza przed burzą, a wzrost aktywności nastąpi wraz ze startem kampanii wyborczej.

Zyskało za to Prawo i Sprawiedliwość. Na partię Jarosława Kaczyńskiego chce głosować  30 proc. badanych, 3 pkt proc. więcej niż w ostatnim badaniu.

– To PiS w ostatnich tygodniach miał inicjatywę – ocenia dr Jacek Kloczkowski, politolog z krakowskiego Ośrodka Myśli Politycznej. Zwraca uwagę na kampanię billboardową i telewizyjną. – Co prawda była ona często krytykowana, ale przykuła uwagę – podkreśla.

Dr Kucharczyk uważa, że PiS jako swój sukces przedstawił wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował niektóre zapisy nowego prawa wyborczego. – Mimo wzmożonej aktywności PiS odrobił do PO niewiele i wciąż ma do niej sporą stratę – zaznacza socjolog.

Daleko w tyle za PO i PiS pozostaje SLD. Na lewicę chce głosować 11 proc. badanych, o 1 pkt proc. mniej niż ostatnio.

– Poparcie dla Sojuszu stoi w miejscu. Nic nie pomagają kolejne konferencje prasowe czy inicjatywy takie jak pomysł Ryszarda Kalisza, by postawić przed Trybunałem Stanu Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobrę – mówi Kloczkowski.

Do Sejmu ma szansę dostać się jeszcze PSL. Na ludowców chce głosować 5 proc. badanych, o 2 pkt proc. więcej niż dwa tygodnie wcześniej.

Pod progiem wyborczym znalazły się pozostałe ugrupowania. Na Ruch Poparcia Janusza Palikota chce oddać głos  2 proc. ankietowanych. PJN, UPR, Prawica Rzeczpospolitej i Partia Kobiet mają po 1 proc. Poparcia.

 

W Sejmie wciąż tylko cztery ugrupowania

Sondaż GfK Polonia dla „Rz" został przeprowadzony  od 21 do 25 lipca na próbie 1000 pełnoletnich osób metodą bezpośrednich wywiadów ankietowych. Wyniki badania odnoszą się tylko do osób, które deklarują uczestnictwo w wyborach  i wskazują jakąś partię. Nie uwzględniają wahających się, czy głosować, i niezdecydowanych, na kogo oddać głos. Wyników nie należy porównywać z pomiarami instytutów, które uwzględniają niezdecydowanych.

—js