To program BRIdge VC. Jego istota polega na tym, że naszym partnerem w inwestycje będą fundusze kapitałowe wysokiego ryzyka. Myślę, że takie rozwiązanie może być dominującą formą wsparcia w okresie 2014-2020.
To bardzo optymistyczna teza zważywszy na słabiutkie wyniki Krajowego Funduszu Kapitałowego, który inwestuje w fundusze venture capital.
Ubolewam nad tą sytuacją, choć nie ja tworzyłem program KFK. Nasz program jest w wielu kwestiach pionierski, stworzyliśmy go starając się wykorzystać doświadczenia zebrane przy programie KFK. Dysponując publicznymi środkami w finansowaniu przedsiębiorców dochodzimy zawsze do takiego etapu, że dalsze ich wsparcie nie jest możliwe. I jeżeli w tym momencie nie pojawią się środki niepubliczne, to na ogół przedsięwzięcie upada. Zjawisko to opisano w literaturze jako „dolina śmierci", której brzegi wyznacza koniec finansowania ze środków publicznych i dostępność pieniędzy prywatnych. Chcemy przerzucić most przez tę dolinę współpracując z funduszami kapitałowymi w taki sposób żeby w momencie kiedy nasze finansowanie się jeszcze nie skończyło, będą mogli wybrać projekty, które będą finansowane dalej z ich środków. Oczywiście pod warunkiem, że w przypadku powodzenia możliwy będzie zwrot środków publicznych wyłożonych przez nas. Nie oznacza to, że tym mostem przejdzie każde przedsięwzięcie realizowane przez firmy z naszym dofinansowaniem, ale przynajmniej część z nich otrzyma taką szansę. Zresztą niektóre projekty powinny skończyć w dolinie śmierci, bo nie każdy pomysł można zrealizować np. ze względu na zmieniający się rynek, konkurencję czy zmiany technologiczne.
W zanadrzu macie też pilotażowy program wsparcia badań i prac rozwojowych w skali demonstracyjnej?
Demonstrator+, do którego nabór projektów ruszył 19 marca, to program dla firm, które mają ambicje doprowadzenia swoich badań nad nowym produktem do etapu o krok przed wprowadzeniem na rynek. Chodzi o demonstrację praktycznych funkcjonalności nowego produktu, który chcą stworzyć. W skali rozwoju technologicznego od 1 (pomysł) do 9 (produkt na rynku) chcemy dojść do poziomu 8. Nie było dotychczas takiego programu w NCBiR, bo w większości istniejących oferowane jest wsparcie na badania, ale we wstępnej fazie. W Demonstratorze+ dążymy do materializacji produktu w prawie takiej formie jaka ma być sprzedawana. Wiem już, że o dotacje z tego programu będzie się starała jedna z polskich firm produkujących nowoczesne jednostki napędowe do pociągów.
Waszym partnerem od niedawna jest Plug&Play akcelerator z Doliny Krzemowej, który w ramach programu Go Global.pl ma pomóc polskim innowatorom wypłynąć na szerokie wody...