Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 14.12.2016 19:28 Publikacja: 14.12.2016 19:28
Walter Isaacson „Innowatorzy" insignis
Foto: materiały prasowe
Swoboda znana z działających w Dolinie Krzemowej start-upów osiągała w Atari niespotykany dotąd poziom. W każdy piątek organizowana była impreza z piwem i trawką; spotkaniom pracowników towarzyszyło też czasem kąpanie się nago, praktykowane zwłaszcza wówczas, gdy udało się wypracować normę przewidzianą na dany tydzień. Bushnell wspomina: „Doszliśmy do tego, że przyjęcie wydane z okazji zrealizowania planu miało na naszych pracowników taki sam wpływ jak przyznanie im premii" – czytamy w książce Waltera Isaacsona „Innowatorzy". Isaacson ma na swoim koncie m.in. biografię Steve'a Jobsa, założyciela Apple'a. Tym razem postanowił dokładniej przyjrzeć się środowisku „hakerów, geniuszy i geeków" stojącemu za cyfrową rewolucją, która zmieniła światową gospodarkę oraz nasz styl życia. Sięga w swym dziele bardzo głęboko, bo aż do XIX wieku i Ady Lovelace, córki znanego poety, lorda Byrona, której prace matematyczne przyczyniły się do powstania komputerów. (Lovelace zajęła się wyższą matematyką po to, by... „okiełznać swoją romantyczną wyobraźnię"!). Na ponad 700 stronach autor opowiada historie ludzi, którzy stali za przełomowymi innowacjami w dziedzinie IT. Możemy więc wczytać się w opowieści oraz anegdoty poświęcone Billowi Gatesowi, Steve'owi Jobsowi, Larry'emu Page'owi, Sergeyowi Brinowi, ale też już mocno zapomnianym innowatorom, takim jak Steve Case, Alan Kay, Lee Felsenstein czy Vannevar Bush. Ta książka jest więc ciekawą lekturą zarówno dla komputerowych maniaków, jak i dla miłośników historii gospodarki chcących dowiedzieć się czegoś więcej o historii branży IT. To również opowieść o tym, jak powstają innowacje, jak dużą rolę w postępie technicznym odgrywa indywidualny geniusz, prywatna inicjatywa, a także w pewnych przypadkach wsparcie państwa (zwłaszcza gdy wynalazek ma potencjał militarny). Opisuje również czynniki, które pozwoliły na odniesienie rynkowego sukcesu przez komputerowych innowatorów. Często bywa tak, że dobry pomysł nie wystarczy, by odnieść rynkowy sukces. „Jak pokazuje przypadek Johna Atanasoffa, zapomnianego wynalazcy z Iowa, dobry pomysł to zaledwie pierwszy krok. Tak naprawdę liczy się jego realizacja. Jobs i jego ludzie wzięli pomysły Xeroxa, ulepszyli je, a następnie wdrożyli i wprowadzili na rynek. Xerox miał szansę zrobić dokładnie to samo i nawet próbował tego dokonać, wypuszczając komputer Xerox Star. Okazało się jednak, że maszyna jest toporna, niestarannie wykonana i zbyt droga. W rezultacie całe przedsięwzięcie zakończyło się klęską. Zespół inżynierów i projektantów Apple'a uprościł myszkę komputerową, redukując liczbę przycisków do jednego, a także umożliwił przesuwanie za pomocą myszki okien i plików oraz zmianę rozszerzenia nazwy pliku" – czytamy w książce „Innowatorzy" Waltera Isaacsona.
Różnorodność, równość i inkluzja (DEI) to kluczowe elementy, które determinują rozwój i sukces nowoczesnych organizacji. Pomimo deklaratywnych działań i polityk, wciąż istnieją poważne wyzwania związane z ich implementacją, szczególnie w obszarach prawnych, instytucjonalnych oraz świadomości społecznej i biznesowej. Inkluzywność i równość w pracy to warunek niezbędny do pełnego wykorzystania potencjału ludzkiego oraz eliminacji barier ograniczających rozwój społeczny i zawodowy różnych grup.
Raport Mario Draghi’ego podkreśla pilną potrzebę przyspieszenia działań Unii Europejskiej w obliczu globalnych wyzwań gospodarczych, ale wymaga to realistycznego podejścia, skoordynowanych działań państw członkowskich oraz uwzględnienia specyfiki nowej Europy, co stanowi kluczowe wyzwanie dla polskiej prezydencji. Przed nami historyczny moment, który może wpłynąć na kierunek polityki unijnej, szczególnie w zakresie Europejskiego Zielonego Ładu oraz konkurencyjności Europy na globalnej arenie.
Bezpieczeństwo lekowe, definiowane jako zdolność do samowystarczalności w zakresie produkcji leków i substancji czynnych (API), stanowi fundament zdrowotnej i ekonomicznej stabilności Europy. Zdaniem uczestników panelu dyskusyjnego „Bezpieczeństwo lekowe jako filar gwarantujący stabilność europejskiej gospodarki”, strategiczna niezależność wymaga nie tylko relokacji produkcji do Europy, ale także wsparcia rozwoju lokalnego przemysłu farmaceutycznego oraz stworzenia europejskiej listy leków krytycznych.
W sesji otwierającej scenę ESG, na którą składało się wystąpienie na temat atestacji, panel dyskusyjny „CSRD, CSDDD, Atestacja. Na jakim etapie jesteśmy?” oraz case study Grupy ERBUD, omówiliśmy najważniejsze wyzwania, które czekają przedsiębiorstwa raportujące zgodnie z nowymi wymogami.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Łańcuchy wartości to jedno z największych wyzwań w raportowaniu zrównoważonego rozwoju. Zebranie danych od setek, a często tysięcy kontrahentów wiąże się z ogromnym nakładem pracy i wydatkami. Dlatego firmy szukają rozwiązań, które pomogą im usprawnić ten proces. Na rynku pojawiają się rozwiązania wspierające raportowanie.
Nie czekaj do nowego roku, by zadbać o siebie! Poznaj proste nawyki self-care, które wprowadzą równowagę, zdrowie i energię do Twojego życia.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przedstawił do szerokich konsultacji społecznych projekt nowej odsłony programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.
Konkurowanie na rynku jest naturalne i napędza rozwój. Jednak problem zaczyna się, gdy ktoś dla zbudowania swojej pozycji stosuje nieuczciwe praktyki. Wtedy państwa powinny reagować w celu ochrony firm czy nawet całych sektorów gospodarki.
Polski recyklat jest pożądany na rynku europejskim – mówi Paweł Lesiak, wiceprezes firmy Interzero.
Technologicznie nie nadążamy za innymi krajami, bo w Europie wcześniej nie nastąpiły odpowiednie inwestycje. Stąd konieczność pożyczenia i wydania dużych pieniędzy, które powinny przełożyć się na obniżkę kosztów produkcji produktów cleantech na naszym kontynencie - uważa Marcin Korolec, były minister środowiska, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz Instytutu Zielonej Gospodarki.
Rok ten przyniósł wyjątkową dynamikę wydarzeń w PreZero, a także w kluczowych obszarach dla branży gospodarki odpadami w Polsce.
Szybko reagujemy na potrzeby klienta. Potrafimy sprawnie dostosować do nich nasze rozwiązania. Dzięki temu jesteśmy rozpoznawalnym producentem na świecie i monopolistą w Polsce – mówi Rafał Worek, wiceprezes Ponaru Wadowice.
Planujesz sprzedać niepotrzebne rzeczy przez Internet? Robisz porządki w szafie? Znalazłeś nieużywane ubrania albo rzeczy, które tylko zbierają kurz? To świetnie się składa! Sprzedaż online to doskonały sposób na to, aby dać przedmiotom „drugie życie”, a do tego zasilić domowy budżet dodatkowym zarobkiem. Niestety, nie wszyscy kupujący mają uczciwe zamiary. Jak handlować w sieci bezpiecznie i bez stresu? Dzisiaj odpowiadamy na te pytania! Internet to świetne miejsce do sprzedaży. Tysiące ludzi codziennie szuka okazji i używanych rzeczy w dobrym stanie. Chętnie przygarną nieużywane przez Ciebie rzeczy, dając im nowe życie. Pomyśl tylko – te spodnie, które są już za małe, buty kupione w złym rozmiarze czy nieużywany tablet – wszystko to może znaleźć nowego właściciela i pomóc zasilić Twój domowy budżet! Na przykład, komplet ubrań z zeszłego sezonu może dać Ci nawet kilkaset złotych ekstra. Rower treningowy czy stary telefon komórkowy, który stoi i zbiera kurz może znaleźć nabywcę nawet w ciągu kilku dni i za naprawdę niezłą kwotę. Niekiedy jednak proces sprzedaży może być bardzo frustrujący. Jak uniknąć nieporozumień i przeprowadzić wszystko jak najsprawniej, a po drodze nie nadziać się na oszustów? Podpowiadamy!
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas