Nowy spot PiS. Znów nawiązanie do filmu Agnieszki Holland "Zielona granica"

"Oni próbują odwrócić uwagę od przymusowych relokacji migrantów i zgody na zburzenie zapory na granicy. Myśleli, że film Holland zmieni stosunek Polaków do nielegalnej migracji?" - pyta na portalu X (dawny Twitter) PiS prezentując najnowszy spot wyborczy.

Publikacja: 22.09.2023 07:19

Kadr ze spotu PiS

Kadr ze spotu PiS

Foto: Twitter

Spot zaczyna się od pytania zadanego Donaldowi Tuskowi, które brzmi: "Jak pan ocenia polityków opozycji, którzy poparli pakt migracyjny w Unii Europejskiej?".

Nowy spot PiS: Donald Tusk, Rafał Trzaskowski i imigranci

Następnie pada pytanie: "Dlaczego Tusk, zamiast odpowiedzieć na takie pytania, atakuje Prawo i Sprawiedliwość?".

PiS prezentuje następnie archiwalne wypowiedzi Tuska z czasu kryzysu na granicy polsko-białoruskiej, gdy przewodniczący PO mówił o imigrantach, że "to są biedni ludzie, którzy szukają swojego miejsca na ziemi". Słowa te ilustruje m.in. kadr z nagrania na którym imigranci próbują siłą sforsować polską granicę.

Następnie słyszymy słowa Rafała Trzaskowskiego (również archiwalna wypowiedź), który mówi, że "najpierw musimy przyjąć dwa tysiące uchodźców" oraz Donalda Tuska mówiącego, że "jeśli rząd Polski będzie zdecydowany, aby nie uczestniczyć w tym  solidarnym podziale obowiązków w sprawie uchodźców, to będzie wiązało się nieuchronnie z pewnymi konsekwencjami". Tym słowom towarzyszą zdjęcia z zamieszek w europejskich miastach.

"Już raz chcieli ich przyjąć. Zrobią to znowu. Nie pozwól im odwracać uwagi" - takimi słowami kończy się spot.

Zbigniew Ziobro domagał się od Donalda Tuska potępienia filmu Agnieszki Holland

To drugi spot PiS wyemitowany w ciągu ostatnich dwóch dni, któremu towarzyszy nawiązanie do filmu Agnieszki Holland "Zielona granica" (choć tym razem tylko w opisie filmu, nie w samym spocie).

Dzień wcześniej PiS wyemitował spot, w którym Zbigniew Ziobro porównywał film Agnieszki Holland do hitlerowskiej i sowieckiej propagandy, nazywając reżyser "politycznym zapleczem Tuska i Trzaskowskiego". "Pani Holland krzywdzi i obraża młodych polskich żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy ofiarnie bronią polskiej granicy przed hybrydowym atakiem Łukaszenki i Putina" - mówił Ziobro, który przekonywał, że "Polacy oczekują od Tuska potępienia filmowych kłamstw szargających polski mundur".

W czwartek wiceszef MSWiA, Błażej Poboży poinformował, że przed emisją filmu Agnieszki Holland w kinach studyjnych emitowany ma być specjalny spot.

Czytaj więcej

"Zielona granica" Agnieszki Holland. Decyzja MSWiA - przed filmem specjalny spot

"Zielona granica" trafiła do kin 22 września.

Czytaj więcej

„Zielona granica” Agnieszki Holland: Stracone złudzenia Europy

Spot zaczyna się od pytania zadanego Donaldowi Tuskowi, które brzmi: "Jak pan ocenia polityków opozycji, którzy poparli pakt migracyjny w Unii Europejskiej?".

Nowy spot PiS: Donald Tusk, Rafał Trzaskowski i imigranci

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Wybory
Łukasz Mejza dostał się do Sejmu. Za jego sukcesem miała stać siatka fikcyjnych kont w internecie
Wybory
Marszałek senior: Już 20 listopada Donald Tusk może być premierem
Wybory
Paweł Kukiz nie chce do PiS. Na czym polega spór?
Wybory
Pierwszy sondaż partyjny po wyborach: PiS na czele, spada mobilizacja
Wybory
Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy. Sawicki marszałkiem seniorem, Morawiecki ma formować rząd
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja zmienia łańcuchy dostaw w okresach wysokiego popytu