Minister Błaszczak: W poniedziałek pierwsze HIMARS-y w Polsce

Dostawę w poniedziałek pierwszej partii wyrzutni HIMARS do Polski zapowiedział w trakcie konwencji programowej PiS wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak.

Publikacja: 14.05.2023 14:11

Niedzielna część konwencji PiS rozpoczęła się od panelu dotyczącego bezpieczeństwa. Wydarzenie otwor

Niedzielna część konwencji PiS rozpoczęła się od panelu dotyczącego bezpieczeństwa. Wydarzenie otworzył wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak.

Foto: PAP/Leszek Szymański

W Warszawie trwa konwencja programowa PiS, którą politycy partii rządzącej nazwali „programowym ulem”. W niedzielę wydarzenie rozpoczęło się od panelu dotyczącego bezpieczeństwa. Jako pierwszy wystąpił szef MON, Mariusz Błaszczak. Poza znanymi już obietnicami budowy w ciągu 2 lat „najsilniejszej armii lądowej w Europie” Błaszczak zapowiedział, że w poniedziałek dojdzie do pierwszej dostawy wyrzutni HIMARS do Polski.

Jak dodał później w trakcie dyskusji panelowej, będą to wyrzutnie, które Polska zamówiła w 2019 roku z USA. Błaszczak powiedział też, że Polska prowadzi rozmowy dotyczące produkcji rakiet do tych wyrzutni w Polsce.

- Naszą ambicją jest to, żeby współprodukować rakiety. Mamy takie kompetencje, żeby również jak najwięcej tej broni było produkowane w naszym kraju. Kolejne rozmowy dotyczą pocisków kierowanych Javelin. Tu też jesteśmy na dobrej drodze, żeby były produkowane w Polsce - powiedział Błaszczak, który mówił też o dostawach F-35 (w przyszłym roku mają trafić na wyposażenie sił powietrznych) oraz śmigłowców Apache. 

Szef MON podkreślił też, że sprzęt, który Polska przekazuje Ukrainie, jest w szybkim tempie zastępowany przez sprzęt z USA, Korei Południowej i Wielkiej Brytanii.  Do kwestii rakiety odniósł się za to lider PO Donald Tusk. 

Politycy PiS w kuluarach kongresu przekonują, że dostawa HIMARS-ów ma być próbą wyjścia do przodu z kryzysu związanego ze sprawą szczątków rosyjskiej rakiety pod Bydgoszczą i reakcji władz państwowych na sytuację.

Wojsko
Rakieta pod Bydgoszczą. Tomasz Siemoniak: Niemożliwe, aby minister obrony nie wiedział
Wojsko
Rosyjska rakieta pod Bydgoszczą. Odtwarzamy co stało się 16 grudnia
Wojsko
Protest pracowników wojska. Błaszczak proponuje, by zostali żołnierzami
Wojsko
Sondaż: Większość Polaków chce dymisji Błaszczaka z powodu rosyjskiej rakiety
Wojsko
Marek Kozubal: Czy większa polska armia odstraszy wroga?
Wojsko
Poszukiwania obiektu, który miał spaść pod Nidzicą. "Zadanie przerwano"