Jednym z dokumentów, niezbędnym do zawarcia małżeństwa jest odpis aktu urodzenia. Nigdzie nie trzeba jechać, aby go zdobyć. Wystarczy wejść na nasz portal GOV.pl i tam wybrać e-usługę Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego.

O odpis aktu urodzenia nie dość, że można zawnioskować online, to można go dostać od ręki, w wersji elektronicznej.

- Dokument jest generowany bezpośrednio z Systemu Rejestrów Państwowych (SRP), a następnie przesyłany na skrzynkę osoby wnioskującej. Cały proces przebiega bez zaangażowania urzędnika – wyjaśnia minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Czytaj także: Jakie formalności przed ślubem można załatwić przez internet

Dzięki temu rozwiązaniu pełnoprawny dokument trafi do Was szybciej niż się spodziewacie.

Co jest potrzebne, aby skorzystać z naszej e-usługi? Profil zaufany i kilka minut. Jeśli nie macie jeszcze profilu zaufanego (dzięki niemu potwierdzicie swoją tożsamość w internecie) – załóżcie go już dziś. To bardzo proste, nic nie kosztuje i trwa raptem kilka minut.

Jeśli macie już profil zaufany, wejdźcie na GOV.PL, zalogujcie się do konta Mój GOV (prawy górny róg strony). Tam wybierzcie e-usługę Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego i wypełnijcie elektroniczny formularz. Wasze dane osobowe zostaną automatycznie zaciągnięte do odpowiednich rubryk.

Na początku zaznaczcie, że dokument chcecie otrzymać na swoją skrzynkę Mój GOV.

Ważne! Odpis, który uzyskacie, będzie miał moc prawną tylko w wersji elektronicznej. Nie drukujcie go. Wydruk nie ma mocy prawnej. Automatyczny odpis będzie zawierał podpis kwalifikowany potwierdzający jego autentyczność.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Uspokajamy, jeśli system nie wyda Waszego odpisu automatycznie i tak go otrzymacie.

Za uzyskanie odpisu trzeba zapłacić:

- 22 zł – za odpis skrócony aktu stanu cywilnego (także za odpis wielojęzyczny w formie papierowej),

- 33 zł – za odpis zupełny aktu stanu cywilnego. Wysyłając wniosek online, macie do wyboru dwa sposoby płatności – online lub przelew bankowy bądź pocztowy.

Gotowy odpis znajdziecie w swojej skrzynce odbiorczej na koncie Mój GOV. A skrzynkę znajdziecie na GOV.pl (prawy górny róg strony). Logujecie się do niej profilem zaufanym.

- Usługa jest „odmiejscowiona". A to znaczy, że nieważne, gdzie przyszliśmy na świat - swój wniosek możemy wysłać do dowolnego urzędu stanu cywilnego. Tam, gdzie nam wygodnie - tłumaczy minister Marek Zagórski. - Ta sama zasada dotyczy wszystkich, zamawianych online, odpisów aktów stanu cywilnego, w tym małżeństwa – dodaje sekretarz stanu w KPRM.

A aktu małżeństwa na pewno będzie wkrótce potrzebować. Pamiętajcie, że o niego także możecie zawnioskować online.

Innym dokumentem, który przyda się po ślubie jest też zaświadczenie o stanie cywilnym. Jest często potrzebne do załatwienia np. spraw podatkowych, ubezpieczeniowych, socjalnych lub kredytowych. I tutaj dobra wiadomość – takie zaświadczenie także możecie uzyskać przez internet!

Wystarczy wejść na GOV.pl i tym razem wybrać e-usługę Uzyskaj zaświadczenie o stanie cywilnym. W tym przypadku też potrzebujecie profilu zaufanego.

Mając profil zaufany załatwicie też wiele innych spraw. Dzięki niemu będziecie mogli np. zameldować się online w swoim nowym, wspólnym mieszkaniu. W takiej sytuacji polecamy e-usługę Zamelduj się na pobyt stały lub czasowy.