Uroczystość otworzyła swoim wystąpieniem Zastępca Prokuratora Generalnego – Pani Marzena Kowalska, w którym podkreśliła  m.in. (...) Jest mi niezmiernie miło, że w ramach Międzynarodowego Dnia Mediacji mogę otworzyć uroczystość wręczenia nagrody za najlepszą pracę poświęconą Mediacji w sprawach o przemoc w rodzinie. Cieszę się tym bardziej, gdyż dzisiejsze wydarzenie wpisuje się w ciąg przedsięwzięć związanych z rozpowszechnianiem wiedzy na temat mediacji. (...) Bez wątpienia należy podtrzymać tezę, że jednym z podstawowych celów wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych jest zapewnienie pokrzywdzonemu naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem i zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Doskonałym instrumentem do realizacji powyższego celu obok naprawienia szkody jest mediacja. Pomimo obowiązujących przepisów w tym zakresie jest to instytucja niedoceniania i stosowana w zbyt małym stopniu. Stąd też, rolą Prokuratury Generalnej jest popularyzowanie tej instytucji oraz rozpowszechnianie wiedzy na jej temat, czego wyrazem jest nasze, dzisiejsze spotkanie. (...) Pozwolę sobie przypomnieć Państwu, że od 2010 roku Prokuratura Generalna przy wsparciu Wydawnictwa Wolters Kluwer Polska oraz Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury organizuje sesje oraz konkursy poświęcone właśnie tej tematyce. W 2010 roku odbyła się konferencja pt. „Mediacja karna jako forma sprawiedliwości naprawczej", w 2011 roku tematem była „Mediacja w praktyce prokuratorskiej - dziś i jutro", natomiast w 2012 roku odbyła się sesja pt.: „Mediacja karna jako instytucja ważna dla pokrzywdzonego".

W uroczystości wzięli również udział m.in. Pan Prof. dr hab. Krzysztof Grajewski z  Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, juror konkursu, Pani Magdalena Grudziecka– Wiceprezes Polskiego Centrum Mediacji, Pani Joanna Rossa – Dyrektor Segmentu Instytucje Ochrony Prawa i Usług Prawnych Wolters Kluwer Polska oraz uczestnicy konkursu Pani Agnieszka Choromańska z  Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, Pani Katarzyna Hanas z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie,  Pani Natalia Kurek z  Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Laureatem tegorocznego konkursu został Pan dr Grzegorz Skrobotowicz z Katedry Postępowania Karnego, Prawa Karnego Wykonawczego i Kryminalistyki Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II.

Nagrodę dla autora najlepszej pracy ufundował Prokurator Generalny, a nagrody książkowe Prezes Wolters Kluwer Polska.

Praca zostanie również opublikowana w czasopiśmie Prokuratura i Prawo.