Będzie strajk w Poczcie Polskiej, ucierpią klienci. „Absurdalna propozycja zarządu”

Związkowcy Poczty Polskiej (PP) nie zgadzają się na propozycję przedstawioną przez nowy zarząd państwowej spółki. W skrócie chodzi o zgodę na zwolnienia grupowe w zamian za podwyżki. W efekcie dojdzie do strajku ostrzegawczego.

Publikacja: 19.04.2024 14:56

Będzie strajk w Poczcie Polskiej, ucierpią klienci. „Absurdalna propozycja zarządu”

Foto: Adobe Stock

Pracownicy Poczty Polskiej przerwą swoją pracę. Kilkadziesiąt związków zawodowych w firmie zdecydowało, że przeprowadzi strajk — dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

Strajk ostrzegawczy został zaplanowany na 16 maja.

Czytaj więcej

To będzie terapia szokowa. Poczta Polska szykuje gigantyczne zwolnienia

Pracownicy Poczty Polskiej przeciwni zwolnieniom

Taka gwałtowna reakcja to efekt czwartkowych rozmów związkowców z władzami państwowej spółki, do jakich doszło na etapie mediacji w ramach trwających sporów zbiorowych. „W historii działalności związkowej w PP nie spotkaliśmy się z tak absurdalną propozycją” – piszą przedstawiciele Wspólnej Reprezentacji Związkowej (WRZ-28). – Chodzi o koncepcję przedstawioną przez pracodawcą, która zakłada zawarcie swoistego paktu – wskazuje Robert Czyż, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Poczty (ZZPP).

Ów pakt ma zakładać, że związki zawodowe będące w sporze zbiorowym z pracodawcą zgodzą się na przeprowadzenie przez Pocztę Polską zwolnień grupowych, o których jako pierwsza informowała „Rzeczpospolita”, w zamian za co część z pozyskanych w tym trybie funduszy trafiłaby na podwyżki dla pracowników, którzy zachowają posady.

Czytaj więcej

Zwrot akcji w sprawie ratowania Poczty Polskiej. Andrzej Duda zablokuje wypłatę?

Ultimatum pocztowców. Chcą podwyżek

Związkowcy nie zgodzili się na propozycję i podkreślają, że nie znane są im kryteria zwolnień i nagradzania, a sam pomysł „kłóci się z ideami społecznymi”. WRZ-28 w oficjalnym komunikacie zaznacza, że traktuje tę propozycję jako „kolejny wyraz lekceważenia pracowników”. Jednocześnie związkowcy postawili zarządowi firmy ultimatum – albo do 8 maja przedstawi propozycję wzrostu wynagrodzeń albo dojdzie do strajku.

Czytaj więcej

Nowy pomysł Poczty Polskiej rozwścieczył pracowników. Myśleli, że to żart

Przygotowania do akcji ostrzegawczej już ruszyły. Związkowcy deklarują, że 16 maja przerwą swoją pracę na dwie godziny. Obsługa klientów zostanie wstrzymana w godz. 8-10.

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Usługi
Poczta Polska strajkuje. Na dwie godziny wstrzymano pracę
Usługi
Gorąca sytuacja w Poczcie Polskiej. Prezes grozi pracownikom pozwami
Usługi
Prywatny system opieki zdrowotnej zbankrutował. Musi sprzedać szpitale
Usługi
Wielki protest w Poczcie Polskiej. Pomogli górnicy i kolejarze
Usługi
Amsterdam broni się przed nadmiarem turystów. Radykalny krok samorządu
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy