Coraz częściej bilety, zwłaszcza na duże i rozchwytywane koncerty, ale też na inne wydarzenia kulturalne i sportowe, kupujemy z dużym wyprzedzeniem, nierzadko przekraczającym rok. Pandemia jeszcze wzmocniła ten trend. I zwiększyła niepewność. Trudno dziś gwarantować, że dany koncert, ale też festiwal czy globalne zawody mistrzowskie, się odbędą. W przypadku, gdy ich odwołanie następuje ze względu na pandemię, pieniądze za bilety zwraca zazwyczaj organizator. Gdy sami rezygnujemy z udziału w koncercie czy wystawie – zwykle przepadają.

Ale jest na to sposób – ubezpieczenie. Rośnie oferta polis, które pokrywają koszty rezygnacji z udziału w koncertach i innych wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Można je już znaleźć w ofertach niektórych firm, które pośredniczą w sprzedaży biletów. Przy zakupie biletu klient może od razu wykupić ubezpieczenie. Tak jest w Eventim. Można tu ubezpieczyć bilet. Polisa umożliwia zwrot 100 proc. ceny biletu wstępu na wydarzenia odbywające się zarówno w Polsce, jak i za granicą, nie więcej jednak niż 2500 zł na osobę. Bilet ubezpiecza firma Ergo Ubezpieczenia Podróży.

Ale klient może też wybrać indywidualnie polisę, u któregoś z ubezpieczycieli. – Posiadamy ubezpieczenie rezygnacji z podróży zagranicznych i krajowych. Ubezpieczenie dostępne jest dla klienta indywidualnego zarówno u agenta, jak i online. W ramach definicji umowy związanej z podróżą mieści się również bilet na imprezę masową, np. koncert, mecz piłkarski czy na F1 – mówi Magdalena Oszczak, ekspert ds. produktu i oceny ryzyka w dziale ubezpieczeń turystycznych i osobowych UNIQA. – Składka wyrażona jest procentowo, jako procent od wartości zakupu biletu na imprezę masową. Średnia rynkowa stawka to ok. 3 proc. – dodaje.

– W naszej ofercie jest ubezpieczenie kosztów rezygnacji, które umożliwia m.in. ubezpieczenie zakupionych biletów na koncert lub inne wydarzenie kulturalne. Ubezpieczenie można kupić indywidualnie u współpracujących z nami agentów, w biurach podróży i na naszej stronie internetowej tueuropa.pl. Od czerwca jest także dostępne w aplikacji mobilnej app2U, w której klienci mogą znaleźć 11 ubezpieczeń, przeznaczonych dla osób podróżujących i aktywnie spędzających wolny czas – mówi Mariusz Gawrychowski, rzecznik prasowy Europa Ubezpieczenia. – Z roku na rok obserwujemy rosnące zainteresowanie zakupem tego produktu. Najczęściej klienci ubezpieczają w ten sposób zagraniczne wczasy, kupowane z dużym wyprzedzeniem, na przykład w ramach ofert first minute. Część klientów decyduje się także na ubezpieczenie kupionych z kilku- lub kilkunastomiesięcznym wyprzedzeniem biletów lotniczych lub biletów na wydarzenie kulturalne, w tym koncerty. Pandemia Covid-19 i pojawienie się nowego ryzyka w postaci przymusowej izolacji lub kwarantanny po zakażeniu koronawirusem zdecydowanie zwiększyło zainteresowanie klientów – dodaje.

Tłumaczy, że cena polisy zależy od wartości ubezpieczanej imprezy turystycznej, kulturalnej czy też biletów. W przypadku sumy ubezpieczenia w wysokości 500 zł, składka dla ubezpieczenia Koszty Rezygnacji w wariancie 100 proc. (bez rozszerzania o choroby przewlekłe i zachorowanie na Covid-19) wynosi 16 zł. Natomiast w wariancie rozszerzonym 100 proc. Max. – 36 zł.

Z reguły wszystkie tego typu polisy obejmują podobne przyczyny rezygnacji, czyli m.in. chorobę (zwykle także Covid-19), wypadek i zgon. Niekiedy w grę wchodzi też opóźnienie samolotu czy autobusu i awaria samochodu.